Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza w Europie fabryka elementów baterii do samochodów elektrycznych powstanie w Polsce

Pierwsza w Europie fabryka elementów baterii do samochodów elektrycznych powstanie w Polsce

Belgijska firma Umicore zainaugurowała w Radzikowicach pod Nysą budowę fabryki komponentów do produkcji katod do akumulatorów litowo-jonowych, które zasilają samochody elektryczne. W zakładzie ma pracować około 400 osób. Będzie to pierwsza tego typu fabryka w Europie.

Reklama

Proces transformacji ku elektrycznej mobilności

Umicore jest producentem o zasięgu globalnym. Na całym świecie posiada 48 zakładów, zaś w Polsce jest od 2016 roku. W Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku produkuje katalizatory redukujące emisję spalin samochodowych. Dodatkowo Umicore zajmuje się również recyklingiem metali szlachetnych. 

Produkowane w Radzikowicach komponenty mają być najbardziej zaawansowane technologicznie. Dzięki nim auta elektryczne będą mogły magazynować więcej energii, co równocześnie zwiększy ich zasięg.


– Dzięki innowacyjnym technologiom, odpowiedzialnemu wydobyciu surowców i zastosowaniu zamkniętego obiegu materiałów jesteśmy bardzo mocno zaangażowani w proces transformacji ku elektrycznej mobilności. Jesteśmy wiodącym dostawcą materiałów katodowych w transporcie elektrycznym i dlatego tak ważna jest dla nas możliwość docierania do klientów w różnych regionach świata. Budowa nowego zakładu produkcyjnego w Nysie świetne wpisuje się w tę strategię – chwali się prezes Umicore, Marc Grynberg.

Ważna inwestycja dla naszego kraju

Jak czytamy w komunikacie resortu, produkcja komponentów ma ruszyć jeszcze pod koniec tego roku. Co więcej Umicore chce także uruchomić centrum badawczo-rozwojowe na globalne potrzeby firmy. Ministerstwo podkreśla, że realizacja tego projektu fabryki wpisuje się w jeden z postulatów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie branży elektromobilności.Ta inwestycja jest ważna dla polskiego rządu oraz dla dalszego rozwoju naszej, a także unijnej gospodarki. Dzięki niej (inwestycji) jeszcze w tym roku powstanie pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie (po Chinach i Korei Płd.). To także największa zagraniczna inwestycja w tym regionie. Co nas szczególnie cieszy, Umicore całkowicie stawia na zieloną energię. W jednym przedsięwzięciu biznesowym łączy dwa aspekty: nowoczesnej technologii i ochrony środowiska – mówił Wojciech Murdzek, wiceminister Rozwoju.

Źródło: forsal.pl, gov.pl

Fot. główne: pixabay.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.