Wiadomości OZE Piotr Woźny odchodzi z NFOŚiGW 29 maja 2020 Wiadomości OZE Piotr Woźny odchodzi z NFOŚiGW 29 maja 2020 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. Piotr Woźny zrezygnował dziś z pełnienia funkcji Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Swój urząd piastował 9 miesięcy, zaś programem „Czyste Powietrze” zajmował się od 3 lat. Reklama 36 miesięcy walki o #CzystePowietrze i #OZE w ???????? minęło jak jeden dzień. Dzięki za wsparcie @MorawieckiM @JEmilewicz i @KurtykaMichal. Bez Waszej pomocy niewiele bym zdziałał. Niech Moc będzie z Wami. Dzięki również dla @AndrzejGu i @alarm_smogowy za permanentny challenge ;).— Piotr Wozny (@Wozny3) May 29, 2020 Za kadencji Piotra Woźnego uruchomiono program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej “Mój Prąd”, a także zmodernizowano program dofinansowania termomodernizacji – “Czyste Powietrze”. Piotr Woźny – wieloletni „ekolog w rządzie” Woźny przejął funkcję prezesa NFOŚiGW na przełomie sierpnia i września 2019 roku (9 miesięcy), zastępując Kazimierza Kujdę. Z Funduszem był związany od czerwca 2018 roku, najpierw jako wiceprezes, a potem jako członek Rady Nadzorczej. Programem “Czyste Powietrze” zajmował się z kolei od marca 2017 roku. Został wtedy mianowany Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw tegoż programu. Za swoją pracę zdążył mu podziękować już minister klimatu, Michał Kurtyka: Dziękuję @Wozny3 za ciężką pracę na rzecz modernizacji programu #CzystePowietrze. Jednocześnie podkreślam, że nie zwalniamy tempa w działaniach dot. poprawy jakości powietrza w Polsce.— Michał Kurtyka (@KurtykaMichal) May 29, 2020 Co dalej z byłym już szefem NFOŚiGW? Jego funkcje przejmie tymczasowo wiceprezes Dominik Bąk. Woźny nadal jednak będzie związany z polityką klimatyczną kraju – zostanie „społecznym doradcą Ministra Klimatu ds. wdrażania programu „Czyste Powietrze””. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.