Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Plany energetyczne Małopolski. Krajowy Plan Odbudowy

krakow

Plany energetyczne Małopolski. Krajowy Plan Odbudowy

Zrównoważony rozwój i zielone technologie. Takie hasła opisują charakter nowych rozwiązań Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Co zmieni się w Małopolsce w sektorze energetyki i jak będzie wyglądać zielona przyszłość regionu? 

Reklama

Efektywniej i czyściej

Przedstawiciele województwa małopolskiego spotkali się, aby określić cele Krajowego Planu Odbudowy dla Krakowa i Małopolski. Wskazano obszar działania Województwa małopolskiego w świetle nadchodzących reform z zakresu niskoemisyjnej energetyki, w tym zmniejszenia energochłonności oraz ochrony środowiska.

W konferencji na temat KPO i zielonej energii wzięli udział Robert Tomanek Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Wśród 100 projektów opracowanych przez województwo, 9 z nich dotyczy ochrony środowiska, między innymi wpływu użytkowanej energii na klimat. Oprócz propozycji dla gospodarstw domowych, czy przedsiębiorców, określono też plany zazielenienia miast.

Kooperacja miasta i wsi

W KPO zwraca się uwagę zarówno na dynamicznie rozwijające się tereny miast, ale także na obszary wiejskie jak i gminy, odgrywające istotne role nie tylko w skali lokalnej, ale i ogólnokrajowej (przyp. red. pod względem gospodarczym, czy środowiskowym). W lutym określono też cele małopolskiego Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii, które pokrywają się z planami KPO.

Podkreślono, że środki w wysokości  6,3 mld euro umożliwią przeprowadzenie inwestycji niezbędnych dla poprawy jakości powietrza. Ważne jest osiągnięcie niezależności i podwyższenie efektywności energetycznej, które bezpośrednio wiążą się z efektem cieplarnianym. Głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, które jest dzisiaj tematem przewodnim podczas międzynarodowych dyskursów.

Małopolska – co się zmieni?

Robert Tomanek wyjaśniał, że plan odbudowy polega na wdrożeniu nowych inwestycji i wprowadzeniu czterech reform. Dotyczą one czystego powietrza, wdrożenia technologii wodorowych oraz innych paliw alternatywnych, poprawę warunków dla rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz zmianę podejścia do środowiska naturalnego z ekspansywnego, na bardziej zrównoważone. Kroki te, jak twierdzi Robert Tomanek, mają ożywić, przytłoczoną od ponad roku, gospodarkę. 

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz zaznaczył, że w przygotowaniu są już projekty pilotażowe wykorzystania wodoru w transporcie publicznym. Planuje się też stworzenie mapy potencjału odnawialnych źródeł energii, aby dostosować je do własnych potrzeb i lokalnych warunków.

 – Projekty w takim zakresie na obszarze Małopolski Zachodniej ubiegają się o dofinansowanie ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przy dodatkowych środkach tego typu inwestycje mogłyby powstać w całej Małopolscewyjaśnił wicemarszałek i dodał, co zmieni się w kwestii OZE: – Trwają także prace nad przygotowaniem mapy potencjału OZE, która pozwoli na łatwiejszy i lepszy dobór instalacji energii odnawialnej do lokalnych warunków. Działanie to przełoży się na większą liczbę takich instalacji w Małopolsce.

źródło: malopolska.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.