Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Platforma do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach

morze

Platforma do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach

Zaśmiecenie mórz i oceanów plastikiem to bardzo duży problem. Na świecie powstaje coraz więcej start-upów, które opracowują ekologiczne rozwiązania do walki ze odpadami. Jednym z nich jest Fregata Space. Firma opracowała platformę do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ziemia pod lupą

Fregata Space specjalizuje się w przekształcaniu obrazów satelitarnych w informacje o wysokiej rozdzielczości i wysokiej przewidywalności. Tym razem wykorzystała swoją technologię do walki z odpadami. Opracowana przez start-up platforma pomaga w wykrywaniu zanieczyszczeń na obszarach morskich. Do obserwacji i analizy wykorzystuje zdjęcia satelitarne oraz sztuczną inteligencję. Nie tylko wykrywa ilość odpadów, ale też w czasie rzeczywistym zarządza ich usuwaniem.

– Opracowaliśmy Earth Observation Platform – platformę do monitorowania Ziemi. Używamy zdjęć satelitarnych do wyszukiwania lub obliczania wybranych parametrów, które dają nam pogląd na jakość wody w dowolnej części globumówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Santiago Alvarez, inżynier ds. IT w firmie Fregata Space.

Firma przy wykorzystaniu autorskich technologii Big Data i uczenia maszynowego, czyli samouczenia się maszyn [przyp red.: obszar sztucznej inteligencji poświęcony algorytmom, które poprawiają się automatycznie poprzez doświadczenie] zapobiega przedostawaniu się do oceanów tworzyw sztucznych.

–  Wykorzystujemy autorskie algorytmy. Zautomatyzowaliśmy cały proces: od pozyskiwania danych, przez ich przetwarzanie i obliczanie parametrów, aż po tworzenie prognoz i wykrywanie zagrożeń. Całość jest dostępna przez internet za pomocą aplikacji webowej. Użytkownicy mają dostęp do generowanych automatycznie interaktywnych pulpitów wyjaśnia Santiago Alvarez.

System czujników

Fregata korzysta z teledetekcji satelitarnej. Teledetekcja to rodzaj badań wykonywanych zdalnie przy wykorzystaniu specjalistycznych czujników. W tym przypadku bazuje na obrazach zebranych m.in. przez europejskie satelity Sentinel-1 i Sentinel-2. Do monitorowania wykorzystuje również informacje z baz danych programów obserwacji Ziemi Copernicus i Galileo. Czujniki badają powierzchnię Ziemi z wysokości do 480 km. Używają też potężnych kamer do skanowania planety, z których można uzyskać ważne informacje o poziomach zanieczyszczenia powietrza, zbiorników wodnych i wylesiania w różnych regionach planety. Zebrane dane są analizowane, przetwarzane i przekształcane w praktyczne i przydatne informacje za pomocą zaawansowanych i opatentowanych technik uczenia maszynowego.

– Analizujemy także zmiany parametrów w czasie pod kątem określania występujących prawidłowości i opracowywania prognoz, opierając się na modelach statystycznych i sztucznej inteligencji w celu zapobiegania zagrożeniom i skutkom działalności ludzkiej na obszarze zbiorników wodnych wskazuje ekspert.

System czujników IoT wykrywa ilość odpadów, a za pośrednictwem aplikacji mobilnej automatycznie organizuje zbiórkę i recykling tworzyw sztucznych, które są licytowane w czasie rzeczywistym między lokalnymi firmami zajmującymi się gospodarką odpadami.

– Obecnie spotykamy się z dużym zainteresowaniem ze strony portów, od firm naftowych, ponieważ firmy te zdają sobie sprawę, że błędy z ich strony mogą wiązać się z nałożeniem bardzo wysokich kar finansowych oraz negatywnym wpływem na środowisko – mówi Santiago Alvarez.

Plastik w morzach i oceanach

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Do 2050 roku w wodach może pływać więcej sztucznych odpadów niż ryb – alarmuje Fundacja MARE. Problemem są również wycieki ropy, choć nawet trzykrotnie więcej trafia jej z naszych dróg czy rzek.

Na szczęście powstaje coraz więcej start-upów, które opracowują rozwiązania do walki z odpadami w morzach i oceanach.

– Woda jest jednym z kluczowych zasobów niezbędnych do życia. Musimy zatem dołożyć wszelkich starań, aby zapobiegać negatywnemu wpływowi na jej zasoby. Bardzo ważne jest dbanie o jakość wody. Tego typu narzędzia pomagają nam monitorować ryzyka dotyczące stanu wód i wykrywać zagrożenia w sposób szybszy, zautomatyzowany i bardziej dostępny dla każdego z dowolnego miejsca przekonuje Santiago Alvarez.

Poznaj innowacje, które pomagają w walce o czyste morza i oceany. Czytaj artykuł.

Źródło: innowacje.newseria.pl, fot. Andrzej Kryszpiniuk/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.