Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Technologie w służbie ochrony mórz i oceanów

ocean

Technologie w służbie ochrony mórz i oceanów

Gdyby nie woda, nie moglibyśmy funkcjonować. Ludzie, rośliny i zwierzęta potrzebują wody, aby żyć. Niepokojące dane na temat zanieczyszczeń światowych wód i anomalii, wywołanych zmianami klimatu, wzywają do podjęcia działań, zapewniających ochronę wodnych ekosystemów. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Innowacje mogą uratować planetę

Potencjał dzisiejszych rozwiązań technologicznych, w tym automatyki, robotyki, czy sztucznej inteligencji, jest niewyczerpalny. W służbie ochrony środowiska i różnorodności biologicznej wykorzystuje się rozmaite formy innowacji, które pomagają chronić najcenniejsze, naturalne zasoby Ziemi. Ocean Solutions Sprint zrzesza projektantów aplikacji i autorów rozwiązań, które uczestniczą w tym procesie. Na platformie UpLink znajdują się regularnie zamieszczane informacje o kolejnych edycjach sprintu. 

Platforma UpLink współpracuje z czterema partnerami: Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN), The Nature Conservancy (TNC), International Coral Reef Initiative (ICRI) oraz Seychelles Conservation and Climate Adaptation Trust (SeyCCAT).

Przywracanie raf koralowych

ARC Marine stworzył nagradzany już wielokrotnie projekt, służący do ochrony i formowania koralowców. Reef Cubes przyspieszają tworzenie rafy koralowej. Konstrukcja kostki sprawdza się na terenach zagrożonych uszkodzeniem dna oraz niebezpieczeństwem, wynikającym z zanieczyszczeń, np. podczas wydobycia ropy i gazu. Koralowce to miejsce bytowania wielu organizmów morskich, dlatego kostka, wykonana z neutralnego tworzywa (betonu), sprzyja całemu morskiemu ekosystemowi. W kwietniu zeszłego roku umieszczono 100 takich kostek na terenie wód Wielkiej Brytanii.

HwxwUBuR3Kx4g53SOYzgQ89t3HBBZFTOrEu4m1iVHmzSYH9tvy2Hmw9upDHd6NGlhVwANDaEoUHXH7SPfHhnUe1DedC6mD
Kostki odbudowujące rafę koralową, źródło: UpLink

Magia mikroalg

Oceanium to z kolei start-up biotechnologiczny wykorzystujący innowacyjny i zastrzeżony proces biorafinerii do uprawy wodorostów. Misją Oceanium jest opracowywanie produktów z wodorostów, w tym organicznych składników żywności roślinnej. Mikroalgi mają ogromne znaczenie w funkcjonowaniu ekosystemów morskich i oceanicznych. Mają wpływ na łagodzenie zmian klimatu, są formą zrównoważonego rolnictwa, służą jako pożywienie dla organizmów morskich i ludzi i regulują poziom zakwaszenia wód. Wodorosty pochłaniają CO2, jednak nie składują go, a przekształcają węgiel w cukry, a następnie w energię i uwalniają tlen do wody.

Oceanium opracowało narzędzie, pozwalające wykorzystać potencjał zrównoważonej uprawy glonów i korzyści, które z tego płyną. Firma jest autorem nowatorskiego procesu biorafineryjnego do ekstrakcji białka i włókna z wodorostów. 

Uprawą wodorostów w morzu, zajmuje się też Kelp Blue, które produkuje zrównoważoną żywność rolną i biostymulatory, zastępujące szkodliwe dla środowiska rozwiązania.

Firma Sea6 Energy unowocześnia hodowlę wodorostów tropikalnych, aby produkować z nich biomasę. Australian Seaweed Institute opracowuje natomiast technologię biofiltrów z wodorostów. Algi można następnie wykorzystać np. jako nawóz. 

Szczęki

Rozwiązanie SharkSafe Barrier odgradza ludzi od rekinów i pomaga uświadamiać, że każde stworzenie może ze sobą koegzystować, kiedy nie narusza się nawzajem swojej przestrzeni i granic. Współistnienie rekinów i ludzi osiąga inny wymiar, kiedy nie mierzymy się oko w oko z rekinem. Pionowe ogrodzenia, wykonane z biologicznych i organicznych surowców, naśladują gęstwiny utworzone przez wodorosty, a wykorzystanie funkcji pola magnetycznego odstrasza rekiny.

WIPSEA specjalizuje się w cyfrowych badaniach środowiska i wykorzystywaniu funkcji sztucznej inteligencji, aby mapować populacje dużych ssaków morskich i kontrolować działalność człowieka na morzu.

Sprzątaj!

Z kolei ten innowacyjny startup w Myanmarze pomaga w zbieraniu oceanicznych śmieci i ponownym przetwarzaniu odpadów. RecyGlo jest platformą, służącą do zarządzania odpadami i analizą danych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym

źródło: uplink.weforum.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.