Jednym z narastających problemów afrykańskiej miejscowości Ganvie Lake Village jest podnoszący się poziom wody. Nie tylko Afryka mierzy się z takimi skutkami zmian klimatycznych. Zalania grożą wielu miastom, dlatego powstał ten fascynujący projekt domów unoszących się na wodzie i wykorzystujących energię odnawialną.
Przeciwdziałanie zalaniom
Aby pogarszająca się sytuacja klimatyczna nie doprowadziła do całkowitego zniszczenia wioski i domów, irański architekt postanowił wziąć przykład z natury. Zainspirował się procesem nadmuchiwania danego obiektu powietrzem lub wodą. Wraz z zespołem stworzył inteligentne domy, które pod wpływem ruchu wody nadmuchują się i zamiast tonąć, unoszą się nad powierzchnią wody. To smart village mogłoby przetrwać także burze i warunki sztormowe.
W Ganvie Lake Village pogłębia się problem podnoszenia poziomu wód. W tym miejscu ludzie przemieszczają się prawie wyłącznie łódkami, a drewniane domki stoją na palach, aby nie zalewała ich woda z jeziora. W Ganvie żyje przez to niewiele zwierząt domowych, za to można spotkać tam liczne okazy ryb oraz gadów.
Wioska znajduje się kilka kilometrów od najbliższej linii brzegowej i około 4 godziny drogi od stolicy Beninu, Porto-Novo. Ganvie to największa wioska nad jeziorem w Afryce, leżąca nad jeziorem. Jedynym z 3000 budynków w Ganvie, które znajdują się na lądzie, jest szkoła.
Puffer village miałoby funkcjonować w oparciu o czyste energie: energię pływów, system fotowoltaiczny i akwaponiczny.
Napompowana ryba
Puffer village to odpowiedź na zagrożenia, z jakimi mierzą się nadmorskie miejscowości. Na problemy związane z podnoszącym się poziomem wód irański architekt znalazł odpowiedź… pod wodą. Do stworzenia swojego projektu zainspirował się rybą o nazwie puffer fish. W języku polskim oznacza to rodzinę ryb z rzędu rozdymkokształtnych.
Stworzenia te mają niesamowitą zdolność gromadzenia wody w brzuchu i w chwili zagrożenia napompowują się nią (rzadziej powietrzem) niczym piłka. Nawet trzykrotne zwiększanie swoich rozmiarów towarzyszy rybom w chwili, kiedy czują się zagrożone lub wystraszone. Oczy puffer fish poruszają się niezależnie od siebie, ryby mają cztery zęby i mocny zgryz, aby przegryzać pancerze skorupiaków.
Dla dobra ludzi
Sajjad Navidi jest niezależnym architektem. Studiował na Uniwersytecie Sztuki w Teheranie, gdzie wykształcił się w kierunku architektury i energetyki. Głównie Navidi skupia się na architekturze funkcjonalnej i zrównoważonej. Wyznaje zasadę projektowania partycypacyjnego (ang. Participatory Design, Co-Design, Co-Creation), co oznacza, że działania są konsultowane bezpośrednio z użytkownikami danej przestrzeni i zakładają wspołpracę każdej z grup zaangażowanej w prace i użytkowanie terenu.
Projekty autorstwa Sajjada Navidi są zorientowane bezpośrednio na potrzeby na ludzi. Według architekta branża osiąga najlepsze wyniki kiedy może oddziaływać i poprawiać jakość życia ubogich i średnio ubogich grup społecznych.
źródło: atlasobscura.com, instagram/sajjad.nvd, amazingarchitecture.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.