Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pływające domy pompują się wodą jak ryba. Odpowiedź na podtopienia i zmiany klimatu

Pływające domy pompują się wodą jak ryba. Odpowiedź na podtopienia i zmiany klimatu

Jednym z narastających problemów afrykańskiej miejscowości Ganvie Lake Village jest podnoszący się poziom wody. Nie tylko Afryka mierzy się z takimi skutkami zmian klimatycznych. Zalania grożą wielu miastom, dlatego powstał ten fascynujący projekt domów unoszących się na wodzie i wykorzystujących energię odnawialną.

Reklama

Przeciwdziałanie zalaniom

Aby pogarszająca się sytuacja klimatyczna nie doprowadziła do całkowitego zniszczenia wioski i domów, irański architekt postanowił wziąć przykład z natury. Zainspirował się procesem nadmuchiwania danego obiektu powietrzem lub wodą. Wraz z zespołem stworzył inteligentne domy, które pod wpływem ruchu wody nadmuchują się i zamiast tonąć, unoszą się nad powierzchnią wody. To smart village mogłoby przetrwać także burze i warunki sztormowe.

OV19sNEHUt4wFJEcSnlbNvHV3JQF0gIZNPaScG4H0LpwMi77PNUnnaI4P0Eg11mk4dIA 5aGXx3SysbsxgRRgiguu1rYkwPjDmeYprdjTeMsOijjG20Sm6qh1reTE78pL25 zhI
Energia z pływów, ogniw PV i akwaponika, fot. Amazing Architecture

W Ganvie Lake Village pogłębia się problem podnoszenia poziomu wód. W tym miejscu ludzie przemieszczają się prawie wyłącznie łódkami, a drewniane domki stoją na palach, aby nie zalewała ich woda z jeziora. W Ganvie żyje przez to niewiele zwierząt domowych, za to można spotkać tam liczne okazy ryb oraz gadów.

G01kgVbgkvBGFv3KPEi7XJQyl jGUVyutaVOheyJzcr7dsBSbHA Qq6NuEya1sCommQB8dYH W1RDjtxF ZWeWCxhXGa0SSeZIf08sKTWync8sPBvkWaP 3cwSbQ4Gg3HvKXraUk
Dom, który się pompuje, fot. Amazing Architecture

Wioska znajduje się kilka kilometrów od najbliższej linii brzegowej i około 4 godziny drogi od stolicy Beninu, Porto-Novo. Ganvie to największa wioska nad jeziorem w Afryce, leżąca nad jeziorem. Jedynym z 3000 budynków w Ganvie, które znajdują się na lądzie, jest szkoła. 

Puffer village miałoby funkcjonować w oparciu o czyste energie: energię pływów, system fotowoltaiczny i akwaponiczny.

Napompowana ryba

Puffer village to odpowiedź na zagrożenia, z jakimi mierzą się nadmorskie miejscowości. Na problemy związane z podnoszącym się poziomem wód irański architekt znalazł odpowiedź… pod wodą. Do stworzenia swojego projektu zainspirował się rybą o nazwie puffer fish. W języku polskim oznacza to rodzinę ryb z rzędu rozdymkokształtnych. 

Stworzenia te mają niesamowitą zdolność gromadzenia wody w brzuchu i w chwili zagrożenia napompowują się nią (rzadziej powietrzem) niczym piłka. Nawet trzykrotne zwiększanie swoich rozmiarów towarzyszy rybom w chwili, kiedy czują się zagrożone lub wystraszone. Oczy puffer fish poruszają się niezależnie od siebie, ryby mają cztery zęby i mocny zgryz, aby przegryzać pancerze skorupiaków.

Dla dobra ludzi

Sajjad Navidi jest niezależnym architektem. Studiował na Uniwersytecie Sztuki w Teheranie, gdzie wykształcił się w kierunku architektury i energetyki. Głównie Navidi skupia się na architekturze funkcjonalnej i zrównoważonej. Wyznaje zasadę projektowania partycypacyjnego (ang. Participatory Design, Co-Design, Co-Creation), co oznacza, że działania są konsultowane bezpośrednio z użytkownikami danej przestrzeni i zakładają wspołpracę każdej z grup zaangażowanej w prace i użytkowanie terenu.

Y JFIo0uAkaQmP85uF1kZXwOPicC xnNLhlQwOeE XTWYPeRi2T3I CVCIz 6vt1Ke9QAconcqfuVjDXmMx6kv BSqTkJuJvgmwIKjWXo8YD3fuB5KWwVBWkiLt2rIqnaN4sIGd
Wioska Ganvie Lake, fot. instagram/sajjad.nvd

Projekty autorstwa Sajjada Navidi są zorientowane bezpośrednio na potrzeby na ludzi. Według architekta branża osiąga najlepsze wyniki kiedy może oddziaływać i poprawiać jakość życia ubogich i średnio ubogich grup społecznych.

źródło: atlasobscura.com, instagram/sajjad.nvd, amazingarchitecture.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.