Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy wybierają energię słoneczną

Polacy wybierają energię słoneczną

Polacy wybierają energię słoneczną

Łączna ilość wszystkich przydomowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2015 roku wynosiła 4738. Tylko w I połowie 2016 roku do sieci podłączono ponad 5,8 tys. nowych elektrowni fotowoltaicznych. Dlaczego również Polacy masowo inwestują w energię słoneczną?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Energia ze słońca, spadające koszty instalacji fotowoltaicznej, niższe rachunki, a zatem  duże oszczędności – to czynniki, które przekonały Polaków do inwestowania w domowe instalacje fotowoltaiczne. Do wzrostu popularności elektrowni słonecznych przyczyni się również nowelizacja Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, która weszła w życie 1. lipca 2016 roku, wyjątkowo korzystna dla fotowoltaiki i Prosumentów. Eksperci z firmy Columbus Energy S.A., lidera polskiego rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych wyjaśnią nam, czym jest energia słoneczna i dlaczego opłaca się inwestować we własną elektrownię słoneczną.

Energia ze słońca

Michał Gondek, Dyrektor Realizacji Columbus Energy S.A. – Do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca służą instalacje fotowoltaiczne. Głównym jej elementem są krzemowe panele fotowoltaiczne montowane na dachach, bądź specjalnych konstrukcjach naziemnych. Oprócz paneli fotowoltaicznych potrzebujemy również inwerter sieciowy, zamieniający prąd stały wyprodukowany przez panele na prąd przemienny, który możemy wykorzystać w naszych gniazdkach. Instalacja fotowoltaiczna projektowana jest na 25 lat bezawaryjnej pracy. Fotowoltaika nie lubi przesadnego ciepła, dlatego nasz umiarkowany klimat jest bardzo korzystny dla takich instalacji.

 

Latem elektrownia fotowoltaiczna wyprodukuje najwięcej energii elektrycznej, ale nie musimy się obawiać tego, że zimą będzie nieaktywna. Również zimą panele produkują energię, ale w mniejszej ilości. Podstawową wielkością, która nas interesuje jest roczna produkcja z 1 kW. W polskich warunkach nasłonecznienia z 1 kW możemy wyprodukować 1000 kWh energii elektrycznej, co można przełożyć np. na całoroczną pracę lodówki oraz zmywarki. Policzmy to na konkretnym przykładzie Abonamentu na Słońce – Słoneczna Rodzina, o mocy 3,9 kWp.

Abonament Słoneczna Rodzina

Produkcja: 3900 kWh/rok

Zużycie z PV: 1170 kWh/rok

Do sieci: 2730 kWh/rok

Bilansowanie (80%): 2184 kWh/rok

Cena energii: 0,65/0,63 PLN

Oszczędność – ze zużycia: 737,1 PLN

– z bilansowania 1375,92 PLN

Suma oszczędności: 2113 PLN

Instalacja prosta i funkcjonalna

Przed montażem instalacja jest projektowana indywidualnie dla każdego domu. Eksperci firmy Columbus Energy S.A. odwiedzają dom, ustalają szczegóły i dobierają odpowiednią moc instalacji do indywidualnych potrzeb każdej rodziny. Montaż całej konstrukcji trwa przeważnie jeden dzień. Łukasz Ozorowski, Koordynator Działu Realizacji Columbus Energy S.A. – 90% domowych instalacji fotowoltaicznych powstaje w jeden dzień. Możemy ją zamontować praktycznie na każdym rodzaju dachu, lub jeżeli nie ma takiej możliwości na specjalnej konstrukcji naziemnej, która jest całkowicie bezpieczna dla ludzi. Pokrycia dachowe są różne, dlatego dla każdego rodzaju dachu mamy odpowiednie konstrukcje umożliwiające montaż paneli fotowoltaicznych. Instalacja składa się z 2 części: konstrukcji i paneli fotowoltaicznych na dachu oraz części elektrycznej, która znajduje się w kotłowni lub garażu. Nie potrzebujemy wiele miejsca, wystarczy 1 m2 ściany, aby zamontować zabezpieczenia oraz inwerter, inaczej mówiąc falownik. Podłączenie z licznikiem jest niewidoczne gołym okiem. W ciągu 30 dni od zamontowania instalacji fotowoltaicznej zakład energetyczny ma obowiązek bezpłatnej wymiany licznika na dwukierunkowy. Od momentu podłączenia licznika dwukierunkowego możemy uruchomić naszą instalację. Wtedy stajemy się prosumentem energii elektrycznej, ponieważ nie tylko pobieramy energię, ale również sami ją produkujemy.

 

Nowelizacja ustawy o OZE sprzyja oszczędnościom

O nowych przepisach dotyczących OZE rozmawiamy z Dyrektor Operacyjną firmy Columbus Energy S.A. Iwoną Śmigiel. Prosument energii elektrycznej jest to osoba, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby (np. z instalacji fotowoltaicznej), jednocześnie produkuje i konsumuje energię, a nadwyżki wysyła do sieci energetycznej.

Od momentu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii,  Prosument jest całkowicie niezależny od zmian cen energii elektrycznej. To oznacza, że każda wyprodukowana przez prosumenta kilowatogodzina energii elektrycznej – jeżeli nie zostanie wykorzystana – jest magazynowana w sieci elektrycznej. Prosument może tę energię wykorzystać w 80% i odebrać dowolnej porze dnia czy roku. Przede wszystkim zimą, kiedy dzień jest krótszy, a produkcja energii z elektrowni fotowoltaicznej mniejsza. Każdy właściciel domu może zamontować instalacje fotowoltaiczną od razu stając się jej właścicielem. Nie musi posiadać gotówki, ponieważ wartość tej instalacji rozkładamy prosumentowi w abonamencie na wiele lat.

Oszczędzanie dzięki energii ze słońca to prosty sposób na prawdziwe zadbanie o domowy budżet na wiele lat.

 

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.