Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Połącz kropki, czyli dlaczego czereśnie kosztują tak dużo i jaki ma to związek z klimatem?

Połącz kropki, czyli dlaczego czereśnie kosztują tak dużo i jaki ma to związek z klimatem?

Kampania edukacyjna Carbon Footprint Foundation realizowana wraz z Kraków5020 w czerwcu br. na krakowskich Plantach ma na celu edukację i uświadamianie społeczeństwa o konieczności aktywnych działań na rzecz ochrony klimatu. 

Reklama

Codzienna ludzka aktywność ma bezpośredni wpływ na kryzys klimatyczny. Czy wiesz, że kupując kolejną tanią rzecz na chińskiej platformie, przyczyniasz się do zmian, które mogą sprawić, że Malediwy znikną z powierzchni ziemi? Czy przyszło ci do głowy, że to przez negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko czereśnie stają się coraz droższe? Czy to możliwe, że za kilka lat egzotyczny wąż boa może nie dziwić napotkany w przydomowym ogródku na Kaszubach? Te na pozór niepowiązane kwestie łączy jedno: nasz wpływ na środowisko.

Naturalne zmiany a działalność człowieka

Klimat na Ziemi zmienia się od zarania dziejów. Jednak obecnie obserwowane zmiany są wynikiem działalności człowieka, a nie naturalnych procesów. Większość z nas słyszała o efekcie cieplarnianym, ale nie wszyscy rozumieją na czym polega ten mechanizm. Efekt cieplarniany występuje, gdy atmosfera Ziemi zatrzymuje ciepło promieniowania słonecznego, co powoduje wzrost temperatury na powierzchni planety. Problem zaczyna się, gdy ilość gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan czy podtlenek azotu, jest zbyt duża, co zaburza naturalną wymianę ciepła.

Źródła emisji gazów cieplarnianych

Gazy cieplarniane uwalniają się głównie poprzez spalanie paliw kopalnych, takich jak ropa, węgiel brunatny czy kamienny. Inne źródła emisji to hodowla zwierząt, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, rolnictwo, transport i przemysł. Wszystkie te sektory emitują ogromne ilości gazów, które kumulują się w atmosferze i przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

A czym jest ślad węglowy? 

To suma emisji gazów wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez organizację, wydarzenie czy produkt. Najprościej mówiąc, to nasz osobisty wkład w niszczenie ziemi.  

Konsumpcjonizm a emisje

Konsumpcjonizm, czyli nasza skłonność do nadmiernego kupowania i marnowania, jest głównym winowajcą wysokich emisji gazów cieplarnianych. Produkty jednorazowego użytku i ich niska trwałość prowadzą do masowego marnotrawstwa, co zwiększa zapotrzebowanie na surowce i energię. Zależność jest oczywista – im więcej spalania paliw kopalnych, tym więcej emisji gazów cieplarnianych.

Skutki zmian klimatycznych

Zbyt wysokie emisje prowadzą do patologicznych zmian klimatycznych, które różnią się w zależności od regionu. Topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, gwałtowne zmiany pogodowe (anomalie), wylesianie, pustynnienie, zanik ekosystemów i wymieranie gatunków to tylko niektóre z konsekwencji. Zmiany te zaburzają równowagę ekosystemów, prowadząc do globalnych skutków gospodarczych, ekonomicznych i społecznych.

Konieczność działań

Kryzys klimatyczny prowadzi do napięć gospodarczych, społecznych i geopolitycznych, głęboko zmieniając nasz świat. Jeśli problem pozostanie nierozwiązany, czeka nas powiększenie obszarów biedy i głodu oraz masowe migracje np. w poszukiwaniu wody i żywności. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań na rzecz zahamowania zmian klimatu.

Co możemy zrobić?

Istnieje wiele pozytywnych scenariuszy, które możemy wdrożyć, aby zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko. Oto sześć prostych kroków wg IPCC (The Intergovernmental Panel on Climate Change):

  • 1. Przejście na dietę roślinną i ograniczanie odpadów.
  • 2. Kupowanie nie więcej niż trzech nowych elementów odzieży rocznie.
  • 3. Używanie produktów elektrycznych i elektronicznych przez co najmniej siedem lat.
  • 4. Ograniczenie liczby lotów.
  • 5. Rezygnacja z używania samochodów spalinowych.
  • 6. Wspieranie ograniczania emisji gazów cieplarnianych, np. poprzez przejście na zieloną energię lub izolację termiczną budynków.

Tylko odpowiedzialne działania wszystkich, w tym biznesu, mogą pomóc w zachowaniu planety dla przyszłych pokoleń. Pamiętajmy, każdy z nas ma ogromny wpływ na środowisko i możemy przyczynić się do jego ochrony.

Artykuł autorstwa Carbon Footprint Foundation

Zdjęcie główne artykułu: Carbon Footprint Foundation 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.