Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska będzie rezygnować z węgla. Co wiemy o aktualizacji PEP 2040?

Polska będzie rezygnować z węgla. Co wiemy o aktualizacji PEP 2040?

Chociaż aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku miała pojawić się wkrótce, nadal nie ma oficjalnych informacji. Pojawiły się jednak przecieki, z których wynika, że polska energetyka niedługo postoi na węglu. Do końca przyszłej dekady głównym źródłem zasilania ma być energia odnawialna. Zielona transformacja będzie kosztować 726 mld złotych. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Polska odchodzi od węgla za 726 mld zł 

W tym miesiącu Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało wyczekiwaną aktualizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, którą podobno czekają ambitne zmiany. Jednak na obietnicach się skończyło, a konkretów nadal brak. 

Tymczasem “Rzeczpospolita” twierdzi, że dotarła do projektu PEP 2040, który ma być przyjęty przez rząd już 4 kwietnia br. Jego głównym założeniem ma być uniezależnienie polskiego systemu energetycznego od węgla. Transformacja energetyczna ma kosztować 726 mln zł. Na co przewidziano inwestycje? 

Udział OZE wzrośnie do 50%

Obecnie największą część energii w Polsce produkuje się przez spalanie węgla – to aż 77% całej produkcji. Jednak nowa polityka energetyczna ma to zmienić. Do 2040 roku udział węgla na rynku miałby spać do zaledwie 8%, twierdzi “Rzeczpospolita”. 

Ten spadek jest związany z rozwojem odnawialnych źródeł energii, które mają zapewnić ponad 50% energii. Drugim ważnym źródłem w systemie energetycznym kraju ma być atom. Zgodnie z przyjętym już planem, produkcja energii jądrowej ma stanowić 10% zapotrzebowania. 

Co to jest PEP 2040? 

Wyczekiwana aktualizacja dotyczy Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, która została przyjęta w 2021 roku. Jednak bardzo szybko okazało się, że plan jest przestarzały i nie pasuje do aktualnej rzeczywistości, w tym rozporządzeń UE. 

PEP 2040 ma być kompasem dla przedsiębiorców, samorządów i obywateli w zakresie transformacji polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym. W projekcie podejmowane są strategiczne decyzje inwestycyjne, mające na celu wykorzystanie krajowego potencjału gospodarczego, surowcowego, technologicznego i kadrowego oraz stworzenie poprzez sektor energii dźwigni rozwoju gospodarki, sprzyjającej sprawiedliwej transformacji – czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

Źródło: rp.pl

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.