Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska faszeruje mięso antybiotykami na potęgę. Jest raport

Polska faszeruje mięso antybiotykami na potęgę. Jest raport

Raport Europejskiej Agencji Leków (EMA) nie pozostawia złudzeń – Polska jest na szczycie rankingu niechlubnej listy krajów, które faszerują mięso antybiotykami. Dane dotyczą lat 2010-2017. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

W Europie sprzedaż antybiotyków do celów hodowlanych spadła o 20 proc. Tymczasem Polska zajęła 5 miejsce w rankingu krajów, które faszerują mięso antybiotykami, w dodatku stosowanie środków bakteriobójczych w produkcji mięsa w naszym kraju wciąż wzrasta. 

Raport Europejskiej Agencji Leków nie pozostawia złudzeń – Polska zajmuje 5 miejsce w poziomie faszerowania mięsa antybiotykami. Analizom poddano 31 krajów. Tuż przed nami jest Cypr, Hiszpania i Włochy, pierwsze miejsce zajęły Węgry. Najzdrowsze mięso jedzą mieszkańcy Norwegii i Islandii.

Zwierzęta hodowlane spożywają 73 proc. wszystkich antybiotyków na świecie. To porażający wynik. Wśród nich są tzw. „antybiotyki o krytycznym znaczeniu”, stosowane w ciężkich chorobach u ludzi. Polska jest na drugim miejscu w Europie wśród krajów, które wykorzystują te antybiotyki w celach hodowlanych. 

To nie koniec złych wieści. W ostatnim czasie odnotowano również przypadki wystąpienia ptasiej grypy, która dziesiątkuje polski drób. Do utylizacji przeznaczono ponad 100 tys. zwierząt.

źródło: k-mag.pl, fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.