Polska firma wybuduje zakład biowęglowy w Indonezji

Polska spółka biomasowa FLUID S.A. sygnowała 11 lipca bieżącego roku umowę z indonezyjskimi partnerami, dotyczącą budowy w Azji Zakładu Odzysku Energii z Biomasy (ZOE). Zaraz po tym Polacy rozpoczęli kolejne negocjacje w sprawie następnego kontraktu w tym kraju z podmiotem PT JDG Energi. Na komunikaty firmy powołuje się portal wnp.pl.

Polski podmiot prowadził rozmowy z indonezyjską firma PT Sarahmida z siedzibą w mieście Penkanbar. Kontrakt dotyczy budowy ZOE wykorzystującego puste kiście owoców palmy olejowej, które pochodziłyby z plantacji palmy olejowej w Prowincji Riau. Wartość projektu wynosi 31 mln dolarów.

Spółka FLUID prowadzi działalność związaną z uwęglaniem biomasy od 2005 roku. Firma opracowała unikalną na świecie technologię autotermicznej waloryzacji biomasy. FLUID buduje tzw. Zakład Odzysku Energii, który stanowi stałą instalację produkującą w sposób ciągły „zieloną energię” i biowęgiel FLUID. Zakład pozwala na odzyskanie ponad 90% energii zawartej w biomasie. Na stronie firma zamieściła wykres przedstawiający koszty produkcji i zyski Zakładu Odzysku Energii.

 

http://fluid.pl/fileadmin/user_upload/schematy/schemat_kolowy.jpg

 

Przez wiele lat spółka prowadziła badania nad nową technologią. W efekcie stała się wyłącznym właścicielem wszelkich praw do wynalazku „Sposób i urządzenie do waloryzacji stałych paliw odpadowych oraz biomasy zwłaszcza dla czystej produkcji energii elektrycznej i ciepła”.

Na stronie spółki czytamy, że w pracach nad patentem FLUID uczestniczyły jednostki naukowe: Politechnika Częstochowska, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Energetyki w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Politechnika Gdańska oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Źródła: FLUID SA, WNP.pl

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.