Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ponad 26% prądu w styczniu pochodziło z OZE

Ponad 26% prądu w styczniu pochodziło z OZE

Jak wypadł styczeń 2024 w porównaniu do styczniów poprzednich lat w produkcji prądu z OZE? W tym roku pozytywnie udało się nam zaskoczyć – produkcja prądu w Polsce pochodziła w styczniu’24 w aż 26,3% ze źródeł bezemisyjnych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Fotowoltaika dała radę mimo pochmurnej pogody

Pierwszy miesiąc roku, to nie jest idealny moment, aby liczyć na rekordy w fotowoltaice. Pochmurna pogoda i mała ilość słonecznych godzin może stanowić utrudnienie w pozyskiwaniu energii. Tym razem jednak, pozytywnie się zaskoczyliśmy. Styczniowa pogoda nie przeszkodziła fotowoltaice w kluczowym wsparciu systemu w szczytach zapotrzebowania. 

Taki moment miał miejsce, jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, chociażby 9 stycznia o godzinie 10:45. Wówczas padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną. Chwilowy pobór mocy wyniósł 28,4 GW.

AREA Produkcja godzinowa w 2. tyg. stycznia@2x
Źródło: instrat.pl

Prąd z OZE w styczniach na przestrzeni lat

W kolejnych styczniach ostatnich lat tendencja udziału źródeł bezemisyjnych (powietrza, wody i słońca) w wytwarzaniu energii elektrycznej procentowo wydaje się wzrastać. Żaden styczeń nie zyskał jednak tak dużej ilości łącznej wyprodukowanej energii pochodzącej z OZE, jak ten w 2024. W 2023 roku styczeń osiągnął wynik 21,2%. 

Pod względem wolumenu, produkcja energii ze źródeł bezemisyjnych w styczniu 2024 r. względem stycznia 2023 r. wzrosła o 23%. 

Procentowy udział bezemisyjnych źródeł na przestrzeni styczniów ostatnich lat przedstawia wykres opracowany przez Fundację Instrat.

COLUMN Produkcja z bezemisyjnych same stycznie@2x
Źródło: instrat.pl

Słońce czy wiatr?

Ciekawie przedstawia się również zestawienie dwóch źródeł energii – wiatru i słońca. W drugiej połowie stycznia zdarzyły się momenty, kiedy w odpowiedzi na szczytowe zapotrzebowanie udział fotowoltaiki był większy niż wiatru. Tak było 29 i 30 stycznia w godzinach okołopołudniowych. 

AREA Produkcja godzinowa w 2. polowie stycznia@2x
Źródło: instrat.pl

Jednak w obecnych polskich warunkach klimatycznych technologie oparte o wiatr i słońce działają komplementarnie – słońce świeci często właśnie wtedy, kiedy wiatr wieje słabo, i na odwrót. Zimą turbiny wiatrowe wykazują wyższy współczynnik wykorzystania, ale fotowoltaika często generuje prąd właśnie wtedy, kiedy na wiatr można liczyć znacznie mniej.

Źródło: instrat.pl

Fot.: canva.com/ @gettyimages, @pixabay

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.