Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstał hymn, który ma zwrócić uwagę na konsekwencje zmian klimatu

Powstał hymn, który ma zwrócić uwagę na konsekwencje zmian klimatu

Redakcja południowoafrykańskiego dziennika internetowego „Daily Maverick” wypuściła wyjątkową piosenkę. Utwór „20Twenties: Eve of Destruction” jest adaptacją protestacyjnego hymnu z połowy lat 60. o tym samym tytule. Co czyni go tak wyjątkowym?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

To jest hymn dla klimatu

„20Twenties: Eve of Destruction” to hymn dla klimatu. Ma zmobilizować do podjęcia działań przez ludzi na całym świecie. Wszystko po to, by złagodzić skutki katastrofy klimatycznej. Pomysłodawcami i twórcami przeróbki utworu amerykańskiego piosenkarza Barry’ego McGuire’a z połowy lat 60. są redaktor naczelny Branko Brkic i dziennikarka środowiskowa Tiara Walters. Branko i Tiara spędzili 40 miesięcy przekształcając „Eve of Destruction” w przełomową piosenkę, protest przeciwko niszczeniu Ziemi. Utwór wykonuje artystka Anneli Kamfer mieszkająca w Kapsztadzie wraz z muzykami z Południowej Afryki.

Skutki działalności człowieka na Ziemi

Piosence towarzyszy poruszający teledysk. Widzimy w nim przerażające sceny ekstremalnych zjawisk pogodowych – pożary, powodzie, huragany czy upał i ich konsekwencje – spalone lasy, zniszczone miasta, imigranci próbujący uciec ze swojego kraju, wyschnięte rzeki, umierające zwierzęta i rośliny.

Te sceny przeplatają się z obrazkami „winnych” tego stanu – samochodów spalinowych, paliw kopalnych, przeładowanych śmietnisk, niszczycielskiego przemysłu.

Nie rozumiesz, co staram się powiedzieć? Nie czujesz strachu? Kiedy przekroczymy tę granicę to będzie już koniec. Nic nie da się uratować, kiedy świat stanie w płomieniach. Rozejrzyj się dookoła i wtedy powiedz mi znów, że nie wierzysz, że jesteśmy w przededniu zniszczenia – śpiewa Anneli Kamfer.

Kryzys klimatyczny dotyka wszystkich 

Miejsce, w którym powstawała piosenka również jest ważne. Afrykę dotykają duże konsekwencje katastrofy klimatycznej, mimo jej stosunkowo niewielkiego wpływu na zmiany klimatu. Badania pokazują, że wiele afrykańskich obiektów kultury jest zagrożonych uszkodzeniem przez nasilające się zjawiska, takie jak powodzie czy susze. Naukowcy mówią, że dotyczy to nawet 20% zabytków.

Protest song naszych czasów

Utwór można zobaczyć na kanale You Tube. Ze względu na katastrofalne sceny został opatrzony informacją o ograniczeniu wiekowym. Kliknij w screen poniżej, aby przejść do wideo.

image
kadr z wideo, źródło You Tube

Twórcy zapowiadają, że to nie koniec.

To dopiero początek. Porozmawiajmy o tym, co powinniśmy zrobić, aby uniknąć katastrofy, którą od tak dawna staraliśmy się ignorować powiedzieli na łamach portalu wan-ifra.org.

Oryginalna wersja piosenki odnosiła się do problemów społecznych lat 60., m.in.: wojny wietnamskiej, zagrożenia konfliktem nuklearnym, ruchu praw obywatelskich czy amerykańskiego programu kosmicznego.

Obecnie utwór ma prawie 30 tys. wyświetleń na kanale You Tube. Czy ma szansę stać się viralem i pobudzić ludzi na całym świecie do działania?

źródło: zielona.interia.pl, wan-ifra.org, wyborcza.pl 

grafika główna – okładka utworu, źródło: dailymaverick.co.za

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.