Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowe powodzie spustoszyły RPA. Meteorolodzy wiążą katastrofę ze zmianami klimatu

Rekordowe powodzie spustoszyły RPA. Meteorolodzy wiążą katastrofę ze zmianami klimatu

Republikę Południowej Afryki nawiedziły rekordowo intensywne opady deszczu oraz ekstremalne powodzie, które spustoszyły wschodnie wybrzeże. Meteorolodzy są zaskoczeni. Związek intensywnych opadów z globalnym ociepleniem jest bardzo prawdopodobny.   

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Historyczne powodzie w RPA 

Rekordowe opady spustoszyły prowincję KwaZulu-Natal. Powodzie pochłonęły domy, zatopiły główne drogi i autostrady, zalały elektrownie i odcięły ludność od prądu, doprowadziły do niebezpiecznych osunięć ziemi i unieruchomiły port w Durbanie – największy punkt handlowy Afryki Subsaharyjskiej. 

W ciągu 48 godzin spadło nawet 450 mm deszczu, czyli prawie połowa średnich rocznych opadów w tym regionie. 13 kwietnia liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych w wyniku powodzi wyniosła już ponad 300 osób, ale przewiduje się, że może ich być znacznie więcej. W akcję ewakuacyjną włączono siły wojskowe. Takiej katastrofy naturalnej nie spotkano od ponad 60 lat. 

Mosty się zawaliły. Drogi się zawaliły. Ludzie zginęli… To katatrofa o ogromnych rozmiarach komentował sytuację Cyril Ramaphosa, prezydent RPA.

Ten kataklizm jest częścią zmian klimatycznych. Nie możemy już odkładać tego, co należy zrobić w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. To już się dzieje i nasze możliwości radzenia sobie z katastrofami powinny być na wyższym poziomie dodał

Do tej pory powodzie omijały RPA

Katastrofy o podobnej skali mają miejsce na południu Afryki każdego roku. Niszczące powodzie dotknęły już w tym roku Madagaskar, Malawi, Zimbabwe czy Mozambik. Jak donosi World Weather Attribution między styczniem a marcem odnotowano aż trzy rekordowe cyklony i dwie burze tropikalne. Deszcze, sztormy i powodzie doprowadziły do 230 ofiar śmiertelnych i zmusiły setki tysięcy osób do migracji. 

RPA, najbardziej zmodernizowany obszar w całej Afryce, jest otoczony specjalną infrastrukturą chroniącą kraj przed sztormami znad Oceanu Indyjskiego. Dzięki zabezpieczeniom takie katastrofy naturalne jak tropikalne burze oraz cyklony omijały RPA. 

Jednak intensywne opady deszczu prawdopodobnie nie były efektem burz tropikalnych, ale zjawiskiem wywołanym przez znaczną różnicę temperatur i wilgotności między burzą a kontynentem, która doprowadziła do zintensyfikowania opadów. 

Globalne południe jest najbardziej narażone na zmiany klimatu 

Eksperci nie mają wątpliwości, że intensywne deszcze i idące za nimi powodzie są powiązane ze zmianami klimatu. Przed zwiększeniem częstotliwości takich katastrof ostrzega druga część 6. raportu IPCC: 

Raport IPCC dostrzega, że biedne i najsłabiej rozwinięte kraje są najsilniej dotknięte zmianą klimatu i w najmniejszym stopniu za nią odpowiadają. Te kraje otrzymują stosunkowo niewielkie wsparcie finansowe na adaptację. Międzynarodowe finansowanie projektów związanych z klimatem powinno bardziej skupiać się na  inwestycjach w adaptację pozwalającą ograniczać zagrożenia i skutki zmiany klimatu zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się – tłumaczy współautorka raportu, prof. Rawshan Ara Begum. 

Przeczytaj więcej o wnioskach 6. raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu:

Źródła: The Guardian, World Weather Attribution 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.