Wiadomości OZE Premier deklaruje: w Skawinie powstanie pierwsze laboratorium termomodernizacji 20 kwietnia 2018 Wiadomości OZE Premier deklaruje: w Skawinie powstanie pierwsze laboratorium termomodernizacji 20 kwietnia 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Podczas odbywającej się kilka dni temu wizyty w znajdującej się nieopodal Krakowa Skawinie premier Mateusz Morawiecki złożył mieszkańcom tego miasta ważną obietnicę. „W tym roku ruszy wielki program termomodernizacji, a Skawina będzie pierwszym miastem, w którym to laboratorium zadziała” – powiedział szef rządu, cytowany przez portal krakow.onet.pl. Premier podkreślił, że właśnie ta podkrakowska miejscowość w znacznym stopniu zmaga się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Reklama Zdaniem Mateusza Morawieckiego recepta na poprawę sytuacji powinna być kilkuetapowa. Jej najważniejszym elementem będzie stworzenie programu wspierającego właścicieli domów jednorodzinnych, którzy będą mogli liczyć na pomoc w zakresie wymiany palenisk oraz termomodernizacji swoich domostw. W ciągu najbliższych kilku lat na ten cel rząd planuje przeznaczyć dwadzieścia pięć miliardów złotych. „To gigantyczny program, który w ciągu najbliższych lat ma doprowadzić do zmniejszenia emisji substancji trujących, a z drugiej do zwiększenia efektywności termicznej budynków” – zauważył Morawiecki. Równolegle ze wsparciem kierowanym do właścicieli gospodarstw domowych prowadzony będzie program, którego celem jest wymiana przestarzałego taboru autobusowego. Takie działanie ma przynieść pozytywny skutek w postaci redukcji emitowanych spalin, a zatem zmniejszyć szybkość postępowania efektu cieplarnianego. Szef rządu deklaruje, że stosowne umowy w tym celu zostały już zawarte z czterdziestoma sześcioma samorządami. „My, władza centralna, chcemy użyć wszystkich możliwych mechanizmów i instrumentów, również budżetowych, żeby pomoc najbardziej zanieczyszczonym miejscowościom w poprawie jakości powietrza” – podkreślił Mateusz Morawiecki. Warto przypomnieć, że premier chce wprowadzić w Polsce wiele proekologicznych rozwiązań. Oprócz powyższego planu termomodernizacji stawia sobie za cel przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, tworzy także infrastruktury, których celem będzie walka ze smogiem. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.