Premier deklaruje: w Skawinie powstanie pierwsze laboratorium termomodernizacji

Podczas odbywającej się kilka dni temu wizyty w znajdującej się nieopodal Krakowa Skawinie premier Mateusz Morawiecki złożył mieszkańcom tego miasta ważną obietnicę.

W tym roku ruszy wielki program termomodernizacji, a Skawina będzie pierwszym miastem, w którym to laboratorium zadziała” – powiedział szef rządu, cytowany przez portal krakow.onet.pl. Premier podkreślił, że właśnie ta podkrakowska miejscowość w znacznym stopniu zmaga się z problemem zanieczyszczenia powietrza.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego recepta na poprawę sytuacji powinna być kilkuetapowa. Jej najważniejszym elementem będzie stworzenie programu wspierającego właścicieli domów jednorodzinnych, którzy będą mogli liczyć na pomoc w zakresie wymiany palenisk oraz termomodernizacji swoich domostw. W ciągu najbliższych kilku lat na ten cel rząd planuje przeznaczyć dwadzieścia pięć miliardów złotych.

To gigantyczny program, który w ciągu najbliższych lat ma doprowadzić do zmniejszenia emisji substancji trujących, a z drugiej do zwiększenia efektywności termicznej budynków zauważył Morawiecki.

Równolegle ze wsparciem kierowanym do właścicieli gospodarstw domowych prowadzony będzie program, którego celem jest wymiana przestarzałego taboru autobusowego. Takie działanie ma przynieść pozytywny skutek w postaci redukcji emitowanych spalin, a zatem zmniejszyć szybkość postępowania efektu cieplarnianego. Szef rządu deklaruje, że stosowne umowy w tym celu zostały już zawarte z czterdziestoma sześcioma samorządami.

My, władza centralna, chcemy użyć wszystkich możliwych mechanizmów i instrumentów, również budżetowych, żeby pomoc najbardziej zanieczyszczonym miejscowościom w poprawie jakości powietrza” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Warto przypomnieć, że premier chce wprowadzić w Polsce wiele proekologicznych rozwiązań. Oprócz powyższego planu termomodernizacji stawia sobie za cel przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, tworzy także infrastruktury, których celem będzie walka ze smogiem.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.