Premier zapowiada wprowadzenie systemu kaucyjnego na butelki plastikowe

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w swoim exposé wprowadzenie systemu kaucyjnego na butelki plastikowe. Automaty przeszły już pierwsze testy, ale szacuje się, że koszty wdrożenia systemu to nawet 24 miliardy złotych w ciągu pięciu lat. 

System kaucyjny na butelki plastikowe stanie się faktem – premier Mateusz Morawiecki deklaruje, że zmiany w tym zakresie to obowiązek i wyraz odpowiedzialności za środowisko.  Wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe – mówił premier. – Myśląc odpowiedzialnie o środowisku, wprowadzimy szereg programów redukujących zużycie plastiku – dodał.

Fotowoltaika od Columbus Energy

System kaucyjny nie wszystkim się podoba i jest przedmiotem gorących dyskusji. Głównym hamulcem są pieniądze – wdrożenie systemu i postawienie recyklomatów to koszt nawet 24 mld zł w ciągu pięciu lat. Tak wynika z analiz w raporcie Deloitte:Niestety automatyzacja systemu, z uwzględnieniem aspektu równego traktowania każdego z podmiotów przyjmujących odpady jest wariantem bardzo kosztownym. Koszt jednej maszyny w zależności od jej wielkości i funkcji wynosi od 65 do 184 tys. zł. Liczba sklepów w Polsce, zakładając, że wszystkie objęte są obowiązkowym systemem zbiórki, wynosi blisko 120 tys. punktów. Przy założeniu, że do jednego sklepu trafia jeden automat wyniki kalkulacji dają miliardowe kwoty”.

Z drugiej strony ograniczenie ilości recyklomatów oznacza dla sklepów stratę klientów – z pewnością wybiorą oni zakupy tam, gdzie taki automat jest na miejscu. 

O systemie kaucyjnym pozytywnie wypowiadali się wiceminister Sławomir Mazurek i były już minister środowiska Henryk Kowalczyk. 

Systemy kaucyjne mogą być skutecznym sposobem w pozyskiwania surowców, jednak rozważając korzyści z ich wprowadzenia, pod uwagę należy brać także koszty ich funkcjonowania – podkreślał na początku 2018 r. wiceminister Sławomir Mazurek.

Warto dodać, że system kaucyjny świetnie sprawdza się w Niemczech. W Polsce pilotażowy program kaucyjny wprowadzono w Warszawie, Krakowie czy Sosnowcu. Taki automat na zużyte butelki PET stanął m.in. przed siedzibą Instytutu Ochrony Środowiska. Służył on przede wszystkim do celów edukacyjnych. Natomiast ten z urzędu miasta w Krakowie został usunięty. Dlaczego? Za sprawą szybkiego wyczerpania środków. 

Źródło: portalkomunalny.pl