Prezydent podpisał ustawę o nieopodatkowaniu dotacji na samochody elektryczne

Za dwa tygodnie wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 29 stycznia. Zgodnie z jej treścią pieniądze, które można otrzymać ze środków publicznych na zakup samochodu elektrycznego, nie będą brane pod uwagę przy rozliczaniu podatku dochodowego. Dotacje będą jednak niższe.

Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387, z późn, zm.) oraz w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm.). Celem ustawy jest wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego zwolnień z podatków dochodowych dotyczących świadczeń, w szczególności dotacji oraz kwot umorzonych pożyczek, otrzymanych ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu brzmi treść komunikatu, który pojawił się na stronie prezydenta. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Obecnie osoby fizyczne jeszcze nie mogą składać wniosków do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu o dopłaty. System ma być uruchomiony w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Sam Fundusz nadal znajduje się pod kontrolą Ministerstwa Aktywów Państwowych, jednak w najbliższym czasie przejmie go Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Według projektu z listopada 2019 roku wnioskujący mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 procent ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub zasilanego ogniwami wodorowymi. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać, nie może przekroczyć 37 500 złotych dla samochodu z napędem elektrycznym – jednak tylko pod warunkiem, że jego całkowity koszt zakupu nie przekracza 125 tys. zł. Dla pojazdu o napędzie wodorowym dofinansowanie może wynieść maksymalnie 90 tys. zł., o ile nie kosztował więcej niż 300 tys. zł.

Dofinansowanie na elektryki będzie mniejsze

Choć program jeszcze oficjalnie nie ruszył, to wiadomo już, że osoby fizyczne otrzymają znacznie mniejsze dofinansowanie. Jak donosi portal WysokieNapięcie.pl, minister klimatu Michał Kurtyka potwierdził, że wkrótce pojawi się rządowy projekt w tej sprawie. Szef resortu tłumaczy, że zmiany wynikają z  obniżek cen samych elektryków oraz przyznaniem dotacji dla szerszej grupy społeczeństwa. Dotacja na samochody elektrycznie wyniesie 18 750 zł, czyli połowę tego, co mieli otrzymać kupujący elektryki. Nadal jednak ma być to wartość równa 30 procent ceny samochodu.

Ponadto Fundusz Niskoemisyjnego Transportu ma być dostępny zarówno dla osób fizycznych i prawnych. Jego budżet przekracza 300 milionów złotych, ale osobom fizycznym (klientom indywidualnym) może zostać rozdana tylko 1/3 tych pieniędzy. 

Źródło: gramwzielone.pl, wysokienapiecie.pl