Program recyklingu modułów PV w Indiach

W Indiach powstaje pilotażowy program SWAP, którego celem jest zbieranie i ponowne przetwarzanie odpadów w postaci modułów fotowoltaicznych. Pionierską inicjatywę wsparły fundacje, a twórcy pomysłu snują ambitne wizje na przyszłość.

Nad projektem SWAP pracują Ankit Kapasi i Kishore Ganesan z Sofies Group India, czyli specjaliści z branży przetwarzania odpadów oraz Poseidon Solar Services – firma, która zajmuje się recyklingiem krzemu. Program został sfinansowany przez Fundację Signify oraz Fundację Doen. Autorzy pomysłu testują możliwości, które mogą przynieść wspaniałe rezultaty w dotychczas mało rozwiniętej branży recyklingu modułów PV.

Cel: przetworzenie 150-200 ton odpadów 

Choć panele PV są długowieczne i bardzo odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne i mechaniczne uszkodzenia, to i takie moduły przestają być wreszcie eksploatowane. Jak mówi Ankit Kapasi z Sofies Group India, wspólnicy chcą stworzyć cały ekosystem zarządzania odpadami fotowoltaicznymi: od demontażu, zbiórki, przez oczyszczanie, aż po ich ponowne przetworzenie. Kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej technologii, która umożliwi efektywne wykonanie procesu recyklingu. Nowy sektor przemysłu stworzy również nowe miejsca pracy.

źródło: Sofies Group India

Pomysłodawcy chcieli opracować zupełnie inny wymiar segregacji i recyklingu odpadów, niż funkcjonował do tej pory w Indiach. Ankit Kapasi twierdzi, że inne sektory, zajmujące się recyklingiem rozmaitych surowców w Indiach są wysoce niezorganizowane, stąd też brak satysfakcjonujących efektów i wydajności.

Pilotażowa instalacja do recyklingu modułów fotowoltaicznych w Gummidipoondi, Tamil Nadu, funkcjonuje już od września 2020 roku. Nowy zakład powstawał w siedzibie firmy Poseidon Solar, który jest pionierem recyklingu krzemu w Indiach. Wydajność zakładu wynosi około 2,5 tony przetworzonych paneli dziennie. Celem projektu jest jednak przetworzenie 150-200 ton odpadów paneli PV do maja 2022 roku lub nawet nieco wcześniej.

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką

Ponieważ cały świat w różnym tempie zmierza w stronę ekologicznych źródeł energii, temat recyklingu modułów PV nabiera dużego znaczenia. Prognozy mówią o coraz większym zwrocie ku instalacjom fotowoltaicznym, także w przypadku energetyki wielkoskalowej na poziomie globalnym. Im więcej zamontowanych paneli PV, tym w przyszłości powstanie więcej odpadów, które może efektywnie przetworzyć – zgodnie z zieloną ideą OZE.

Pomysłodawcy projektu testowali do tej pory dwa rozwiązania recyklingu paneli PV. Jedno polegało na rozwarstwianiu, a inne na rozkruszaniu modułu. W tym celu Hindusi podróżowali po Europie, między innymi po Holandii i Włoszech, w których znajduje się zakład recyklingu odpadów elektronicznych. 

Jeżeli projekt znajdzie dodatkowe wsparcie finansowe, będzie mógł spełnić ambicje i marzenia o efektywnym przetwarzaniu tych niełatwych w procesie recyklingu, ale przyszłościowych surowców.

źródło: pv-magaizne.com