Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Program recyklingu modułów PV w Indiach

pv

Program recyklingu modułów PV w Indiach

W Indiach powstaje pilotażowy program SWAP, którego celem jest zbieranie i ponowne przetwarzanie odpadów w postaci modułów fotowoltaicznych. Pionierską inicjatywę wsparły fundacje, a twórcy pomysłu snują ambitne wizje na przyszłość.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nad projektem SWAP pracują Ankit Kapasi i Kishore Ganesan z Sofies Group India, czyli specjaliści z branży przetwarzania odpadów oraz Poseidon Solar Services – firma, która zajmuje się recyklingiem krzemu. Program został sfinansowany przez Fundację Signify oraz Fundację Doen. Autorzy pomysłu testują możliwości, które mogą przynieść wspaniałe rezultaty w dotychczas mało rozwiniętej branży recyklingu modułów PV.

Cel: przetworzenie 150-200 ton odpadów 

Choć panele PV są długowieczne i bardzo odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne i mechaniczne uszkodzenia, to i takie moduły przestają być wreszcie eksploatowane. Jak mówi Ankit Kapasi z Sofies Group India, wspólnicy chcą stworzyć cały ekosystem zarządzania odpadami fotowoltaicznymi: od demontażu, zbiórki, przez oczyszczanie, aż po ich ponowne przetworzenie. Kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej technologii, która umożliwi efektywne wykonanie procesu recyklingu. Nowy sektor przemysłu stworzy również nowe miejsca pracy.

Zz5NWHmVhoD8tF wRD3vyoMCAfsHYHys2 N8Y LGjSgoqeE2Smv G4Do0C5m3rOTyaz Rk5xs OVmNaa
źródło: Sofies Group India

Pomysłodawcy chcieli opracować zupełnie inny wymiar segregacji i recyklingu odpadów, niż funkcjonował do tej pory w Indiach. Ankit Kapasi twierdzi, że inne sektory, zajmujące się recyklingiem rozmaitych surowców w Indiach są wysoce niezorganizowane, stąd też brak satysfakcjonujących efektów i wydajności.

Pilotażowa instalacja do recyklingu modułów fotowoltaicznych w Gummidipoondi, Tamil Nadu, funkcjonuje już od września 2020 roku. Nowy zakład powstawał w siedzibie firmy Poseidon Solar, który jest pionierem recyklingu krzemu w Indiach. Wydajność zakładu wynosi około 2,5 tony przetworzonych paneli dziennie. Celem projektu jest jednak przetworzenie 150-200 ton odpadów paneli PV do maja 2022 roku lub nawet nieco wcześniej.

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką

Ponieważ cały świat w różnym tempie zmierza w stronę ekologicznych źródeł energii, temat recyklingu modułów PV nabiera dużego znaczenia. Prognozy mówią o coraz większym zwrocie ku instalacjom fotowoltaicznym, także w przypadku energetyki wielkoskalowej na poziomie globalnym. Im więcej zamontowanych paneli PV, tym w przyszłości powstanie więcej odpadów, które może efektywnie przetworzyć – zgodnie z zieloną ideą OZE.

Pomysłodawcy projektu testowali do tej pory dwa rozwiązania recyklingu paneli PV. Jedno polegało na rozwarstwianiu, a inne na rozkruszaniu modułu. W tym celu Hindusi podróżowali po Europie, między innymi po Holandii i Włoszech, w których znajduje się zakład recyklingu odpadów elektronicznych. 

Jeżeli projekt znajdzie dodatkowe wsparcie finansowe, będzie mógł spełnić ambicje i marzenia o efektywnym przetwarzaniu tych niełatwych w procesie recyklingu, ale przyszłościowych surowców.

źródło: pv-magaizne.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.