Rabka-Zdrój wprowadzi zakaz palenia w piecach?

Władze gminy Rabki-Zdrój planują wprowadzić zakaz palenia w piecach w strefie uzdrowiskowej. Taka decyzja zapadła podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na walkę o czyste powietrze miasto przeznaczyło już 8,5 mln złotych ze środków unijnych.

Pilotażowy program ochrony powietrza dla uzdrowiska Rabka–Zdrój zawiera zapis dotyczący zakazu palenia w piecach w strefie uzdrowiskowej. Z programem zapoznali się członkowie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Małgorzata Gromala, wiceburmistrz Rabki-Zdrój, podkreśla, że miasto jest pierwszą gminą uzdrowiskową, która przyjmuje zakaz używania paliw stałych do celów grzewczych. Mieszkańcy Rabki-Zdrój będą mogli przyłączyć się do istniejącej sieci gazowej lub skorzystać z dotacji na odnawialne źródła energii. W tej sprawie miasto zawarło porozumienie z PGNiG, dzięki któremu przyłączenie do sieci będzie darmowe.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Chcemy zapewnić mieszkańcom gaz i odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła. Mocno skoncentrowaliśmy się na wymianie pieców poza strefą uzdrowiskową i w innych miejscowościach naszej gminy na piece piątej generacji. Powołaliśmy ekodoradcę, będzie u nas dyżurował pracownik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który pomoże mieszkańcom w wypełnianiu wniosków do programu Czyste Powietrze. Będziemy wokół siebie skupiać także sąsiednie gminy, bo powietrze nie ma granic i musimy działać wspólnie na rzecz czystego powietrza – mówi Małgorzata Gromala.

Władze Rabki na walkę z zanieczyszczeniem powietrza przeznaczyły 8,5 mln złotych, gdzie większość została pozyskana ze środków unijnych. Zastępca przewodniczącego komisji posłanka Anna Paluch podkreśliła, że program pilotażowy Rabki będzie nadal dyskutowany. Dodaje, że program Czyste Powietrze to odpowiedź na ubóstwo energetyczne wspierające najbardziej ubogich. Jednak na Podhalu czy w samej Rabce są pensjonaty i hotele, które nie mogą skorzystać z tego programu. Jedyną możliwością dla nich  jest ulga termomodernizacyjna.

– Tutaj otwiera się dyskusja, czy nie zrobić jeszcze specjalnego programu dla uzdrowisk, które borykają się z problemem czystego powietrza. Jeżeli mieszkańcom zakażemy ogrzewania piecami, to musimy im zaproponować coś w zamian, a podstawowa kwestia tutaj to finansowanie – mówiła posłanka.