Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Saharyjski pył już nad Europą. Czy wczasowicze nie zobaczą nieba nad Grecją?

Saharyjski pył już nad Europą. Czy wczasowicze nie zobaczą nieba nad Grecją?

Saharyjski pył już nad Europą. Czy wczasowicze nie zobaczą nieba nad Grecją?

Zgodnie z prognozami Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), spodziewamy się, że w tym tygodniu nowa fala pyłu saharyjskiego dotrze ponownie do południowo-wschodniej Europy i wschodniej części Morza Śródziemnego. Szacuje się, że we wskazanych rejonach, najnowsza fala osiągnie szczyt w dniach 13-14 czerwca, ze zwiększonym stężeniem tzw. pyłu grubego (PM10) na poziomie gruntu.

Reklama

Grecja, Bułgaria, Cypr – w tych krajach jakość powietrza może być gorsza

Od 10 czerwca prognozy CAMS odnotowują przemieszczanie się przez centralną i wschodnią część Morza Śródziemnego pyłu saharyjskiego, który przez kilka najbliższych dni będzie powodował wysokie stężenia PM10 w Bułgarii, Grecji, czy na Cyprze. Wartości te znacząco przekraczają ustanowiony przez UE dla jakości powietrza, średni 24-godzinny poziom stężenia wynoszący 50 µg/m³. Wskazuje to na znaczne pogorszenie jakości powietrza oraz możliwość wystąpienia zamglonego nieba. Najwyższe wartości stężeń, prawdopodobnie wystąpią już dziś (13 czerwca). Według prognoz CAMS mogą osiągnąć poziom ponad 100 µg/m³, co, na podstawie wskaźnika jakości powietrza Europejskiej Agencji Środowiska, oznacza bardzo niską jakość powietrza w niektórych częściach tych krajów.

Nowa fala jest kontynuacją dwóch wcześniejszych epizodów przemieszczania się pyłu saharyjskiego, które miały miejsce między 3 a 7 czerwca. Pierwszy z nich również dotknął południowo-wschodniej Europy i wschodniego obszaru Morza Śródziemnego. Drugi z kolei przeszedł przez północno-zachodnią Afrykę, docierając do Półwyspu Iberyjskiego, południowej Francji i północnych Włoch. Ostatnie epizody są najnowszymi z serii przemieszczania się pyłu saharyjskiego przez Morze Śródziemne i południową Europę w 2024 roku.

Trwa stały monitoring przemieszczania się pyłu saharyjskiego

Epizod ten jest ściśle monitorowany przez władze niektórych z najbardziej dotkniętych krajów: Bułgarii, Grecji i Cypru, które obecnie współpracują z CAMS w ramach Krajowego Programu Współpracy, aby zwiększyć dokładność i wiarygodność prognoz przemieszczającego się pyłu.

– Przemieszczanie się pyłu saharyjskiego przez Morze Śródziemne do Europy nie jest czymś niezwykłym. Obserwacje z ostatnich lat pokazują wzrost intensywności i częstotliwości tych zdarzeń w niektórych częściach Europy, co podkreśla znaczenie stałego monitorowania naszej atmosfery w celu zrozumienia, jak tego typu zdarzenia wpływają na jakość powietrza – mówi Mark Parrington, Starszy naukowiec Copernicus Atmosphere Monitoring Service.

– NOA [Obserwatorium w Atenach – przyp. red.] monitoruje epizody przemieszczania się pyłu saharyjskiego nad Grecją, aby informować ludność o ich nasileniu i potencjalnym wpływie na jakość powietrza. Dane CAMS są fundamentalne w śledzeniu najnowszego długodystansowego transportu pyłu z dużą dokładnością, pomagając nam przygotować się na jego potencjalnie negatywne skutki. NOA jest wspierana przez CAMS NCP w celu opracowywania i dostarczania prognoz w skali regionalnej o rozdzielczości 2 km, wykorzystując dane CAMS oraz lokalne dane z naziemnych czujników zdalnych w Grecji – stwierdził Vassilis Amiridis, Dyrektor ds. badań Obserwatorium w Atenach (NOA) w Grecji.

Przemieszczanie się chmury saharyjskiego pyłu nad południowo-wschodnią Europą można śledzić w serwisie portal.atmohub.gr.

– Czytaj także: Co zostanie po epoce człowieka?

Źródło: informacja prasowa – CAMS

Fot. portal.atmohub.gr, Canva (AlexanderXXI)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.