Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Siemens Gamesa pracuje nad systemem magazynowania energii w kamieniu

Siemens Gamesa pracuje nad systemem magazynowania energii w kamieniu

Niemiecki gigant „odnawialny” Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) oraz firma Stiesdal Storage Technologies są obecnie na etapie opracowywania możliwości magazynowania energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych w magazynach kamiennych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

„Faktycznie chcemy rozwiązać problem niestabilności odnawialnych źródeł energii – jest to nasz cel. Obecnie nad tym pracujemy”, komentuje główny technolog SGRE, Antonio de la Torre i dodaje: „Chcemy jeszcze więcej wskaźników wykorzystania zainstalowanej mocy, przybliżonych do tych, które są generowane przez elektrownie gazowe lub jądrowe”.

Według Siemens Gamesa właśnie magazynowanie energii na dużą skalę jest narzędziem rozwiązującym problem OZE. Niemiecki producent turbin wiatrowych chce się skupić na stworzeniu dużego magazynu energii na terytoriach zamkniętych elektrowni (teren poprzemysłowe), dzięki czemu będzie można obniżyć koszty instalacji o około 50% z pomocą istniejącej już infrastruktury energetycznej. Siemens chce zredukować koszty produkcji energii elektrycznej do 100 euro/MWh. Kolejny spadek kosztów będzie odnotowany na skutek komercjalizacji i rozwoju technologii. Magazyn o pojemności 1 GWh będzie zbudowany do 2025 roku.

http://elektrovesti.net/userdata/images/2018/03/22/stone-energy-storage.jpg

Równocześnie z SGRE technologię magazynowania energii w skale bada firma Stiesdal Storage Technologies, która została założona przez byłego dyrektora technicznego Siemensa, Henrika Stiesdala. Firma koncentruje się na tworzeniu bardziej kompaktowych magazynujących bloków, które będzie można zainstalować w starych i nowych elektrowniach. Stiesdal podaje wstępnie, że ich system magazynowania energii będzie mógł dostarczać energię do systemu elektroenergetycznego przez 20 lat w cenie 70 euro/MWh, przy założeniu, że cena energii wiatru i energii słonecznej będzie wynosiła około 20 euro/MWh.

Technologie tych dwóch firm różnicują niuanse związane z: rodzajem kamienia, izolacją cieplną czy temperaturą ogrzewania. Jak podaje portal Elektrovesti, podejścia różnią się także skalowaniem oraz kwestią komercjalizacji.

Obie firmy uważają, że zasadniczo nie ma górnej granicy pojemności magazynu. Należy zauważyć, że stworzenie systemu zapewniającego całodobową pracę elektrowni słonecznej jest prostsze, niż w przypadku elektrowni wiatrowej. W regionach słonecznych maksymalny, wymagany czas przechowywania energii wynosi około 18 godzin. W przypadku farm wiatrowych okresy, w których wytwarzanie energii elektrycznej musi być wsparte przez magazyn energii, może trwać dłużej. Na przykład w Danii w 2006 okres bezwietrzny trwał około 10 dni.

Źródło: Elektrovesti

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.