Silesia City Center zainwestowała w fotowoltaikę

Silesia City Center, największe centrum handlowe na Śląsku, na swoim dachu o powierzchni 1000 m kwadratowych zainstalowało 132 monokrystaliczne panele fotowoltaiczne. Jak podaje zarząd galerii handlowej, w ciągu roku instalacja powinna wytworzyć 40 000 kWh energii elektrycznej, która zostanie wykorzystana przez systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne. 

Silesia City Center w Katowicach od paru lat działa na rzecz poprawy środowiska. Na terenie centrum handlowego znajduje się stacja ładowania samochodów elektrycznych, stacja rowerów miejskich oraz parkingi dla pojazdów jednośladowych. Dodatkowo centrum handlowe jest otoczone sporymi terenami zielonymi.

Dyrektor Silesia City Center, Iwona Mroczek podkreśliła, że dzięki zrealizowanej inwestycji w fotowoltaikę galeria będzie jeszcze bardziej proekologiczna i zwiększy swój udział w ochronie środowiska: – Instalacje fotowoltaiczne to niezawodne i bezpieczne rozwiązanie ekologiczne. Są przyjazne dla środowiska naturalnego, nie generują hałasu i zanieczyszczeń. 

Instalacja fotowoltaiczna została zrealizowana przez firmę Columbus Energy. Dzięki zainstalowaniu paneli PV na dachu galerii do atmosfery nie trafi aż 32,5 ton dwutlenku węgla.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wietnamskie słomki z trawy. Czy zastąpią plastik?

Jedna z wietnamskich firm wpadła na genialny pomysł produkcji słomek z trawy o nazwie turzyca, która rośnie w dolinie Mekongu. Trawa ma sztywną strukturę, trzeba ją przyciąć i wyczyścić w środku. Można ją produkować na dwa sposoby. Pierwszy polega po prostu na czyszczeniu i owinięciu w liście bananowca. Drugi zapewnia bardziej trwałą konstrukcję poprzez obróbkę termiczną i palenie w piecu. Wówczas słomka przetrwa nawet 10 dni.