Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Smog nie może nam się piętrzyć i mnożyć” – wyjątkowa kampania na rzecz czystego powietrza

"Smog nie może nam się piętrzyć i mnożyć" – wyjątkowa kampania na rzecz czystego powietrza

„Smog nie może nam się piętrzyć i mnożyć” – wyjątkowa kampania na rzecz czystego powietrza

Polski rząd oraz inne kraje UE powinny poprzeć ambitne przepisy o walce ze smogiem, które właśnie są finalizowane w Brukseli – apeluje Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i prezentuje nową kampanię społeczną.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Trwają pracę nad ważną dyrektywą. Czy nowe przepisy pomogą “odsmożyć” nasze powietrze?

W Polsce ponad 2 miliony osób chorują na astmę – chorobę, którą wywołuje lub zaostrza zanieczyszczone powietrza. W spocie Fundacji ClientEarth zatytułowanym „Pora się odsmożyć” wystąpiły osoby chorujące na astmę lub ich rodziny. Fundacja ClientEarth apeluje do władz naszego kraju i Unii Europejskiej o poparcie ambitnych przepisów w zakresie jakości powietrza.

Dlaczego Fundacja zwraca uwagę na problem właśnie teraz? Rada UE może w najbliższych dniach zadecydować o zmianie najważniejszego prawa, które reguluje jakość powietrza w Unii Europejskiej, czyli Dyrektywy w Sprawie Jakości Powietrza (AAQD).

Projekt nowej dyrektywy zakłada dostosowanie prawa do najnowszej wiedzy naukowej i podwyższenie normy jakości powietrza do standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przepisy mają także pozwolić obywatelom i obywatelkom współdecydowanie o tym, jak redukować smog, a osobom, które zachorowały od zanieczyszczonego powietrza dać możliwość starania się o odszkodowania

Klip fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi można zobaczyć poniżej:

Czyste powietrze to szansa na lepsze zdrowie

Profesor Tadeusz Zielonka, pulmonolog i specjalista chorób wewnętrznych, który wystąpił w spocie Fundacji, wyjaśnia:

– W opinii Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenia powietrza są szkodliwe dla każdego narządu, dla każdej tkanki organizmu.

Oprócz astmy, smog wywołuje wiele innych chorób (m.in. układu krążenia), a także może przedwcześnie skracać życie. W ramach dyskusji nad nowelizacją prawa rządzący Unią spierają się m.in. czy nowe normy jakości powietrza powinny obowiązywać od 2030 czy może od 2040 roku. Jednak wg najnowszego badania opublikowanego w International Journal of Public Health, przesunięcie osiągnięcia nowych norm jakości powietrza z 2030 na 2040 rok będzie skutkowało przedwczesną utratą życia aż 87 tys. osób w Polsce.

Ostatnio Koalicja Lekarzy i Naukowców na rzecz Zdrowego Powietrza skierowała do Rady Miasta Krakowa apel w sprawie utrzymania prac nad wprowadzeniem w stolicy Małopolski Strefy Czystego Transportu. Według organizacji ograniczenie zanieczyszczania miasta przez spaliny samochodowe może pomóc uratować niespełna 300 istnień ludzkich rocznie. Więcej o sprawie pisaliśmy tu:

– Polska jest jednym z największych krajów UE i to właśnie stanowisko polskiego rządu może być decydujące dla szybszej poprawy jakości powietrza w całej Unii. Apelujemy do rządu, aby w ramach Rady UE poparł przepisy, które pozwolą przyspieszyć walkę ze smogiem, a tym samym ochronić życie i zdrowie milionów ludzi – podsumowuje mec. Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

– Czytaj także: Zmiany w systemie monitoringu powietrza. Pojawią się nowe stacje, inne znikną [MAPA]

Źródło: informacja prasowa – ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Fot. Kadry ze spotu “Pora się odsmożyć! Apel do polskiego rządu i Parlamentu Europejskiego”

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.