Spokojnie, to tylko zakupy #2

Robimy je niemal codziennie. Głównie te spożywcze. Jednak przedświąteczne dla wielu stanowią prawdziwe wyzwanie. Każdemu przecież zależy na tym, by ten czas był wyjątkowy i niczego nie zabrakło. Stąd bardzo często przed świętami kupujemy dużo za dużo. Jak tego uniknąć i robić zakupy z głową, ale również z myślą o środowisku naturalnym?

Na początek… lista

Zacznij od przeglądu domowej spiżarki. Sprawdź, może część produktów po prostu masz. Drugi krok to przygotowanie listy. Dzięki niej unikniesz kupowania niepotrzebnych rzeczy. Warunek jest jeden – w sklepie ściśle się jej trzymasz. Nie kupuj 10 puszek kukurydzy, gdy potrzebujesz jednej tylko dlatego, że są w promocji. Szerokim łukiem omijaj okazje w stylu 3 w cenie 1, czy 5 produkt gratis. Często takie okazje w ostatecznym rozrachunku wcale nie są opłacalne. Zwłaszcza, gdy kupujesz produkty z krótkim terminem ważności. Jest duże prawdopodobieństwo, że po prostu ich nie zjesz i wylądują na śmietniku. Jeszcze jedna rzecz – absolutnie nie idź do sklepu na głodnego, bowiem wówczas z pewnością kupisz za dużo. Podziel zakupy na 2-3 etapy. Produkty świeże, z krótkim terminem przydatności, kup przed samymi świętami.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W gąszczu opakowań

Na zakupy wybierz się koniecznie z własną torbą materiałową, np. lnianą lub bawełnianą. Jeśli musisz kupić dodatkową siatkę w sklepie – sięgnij po papierową. Unikaj wszelkiego rodzaju reklamówek, a także produktów niepotrzebne pakowanych w folie. Jeśli nie masz wyboru, wybierz opakowania biodegradowalne, czyli takie, do produkcji których użyto surowców pochodzenia roślinnego, np. kukurydzy czy drewna. Warzywa i owoce możesz zapakować do opakowań wielokrotnego użytku. Doskonale sprawdzą się tu siatkowe woreczki. Możesz je uszyć samodzielnie np. ze starej firanki. To proste. Takie materiały się bardzo przewiewne, zatem doskonale nadają się do przechowywania warzyw i owoców w domu. Jeśli to możliwe, wybierz się na targ lub do miejsca, gdzie część produktów kupisz po prostu luzem. Wówczas nie zapomnij o własnych woreczkach lub opakowaniach.

Plastik? Tylko z recyklingu

Plastik – zmora naszych czasów. Gorąco zachęcamy do picia wody z kranu. Możesz ją wcześniej przefiltrować. Jeśli jednak kupujesz wodę lub inne napoje w plastikowych butelkach, zwróć uwagę z jakiego tworzywa zostały wykonane. Wybieraj te z rPET, co oznacza, że nadają się do ponownego przetworzenia, bo do ich produkcji użyto częściowo lub całkowicie recyklingowanego plastiku.

Gotowi na przedświąteczne zakupy w duchu eko? Zatem do dzieła!