Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Stworzyły przenośną turbinę wiatrową, aby zapewnić dostęp do zielonej energii dla wszystkich

Stworzyły przenośną turbinę wiatrową, aby zapewnić dostęp do zielonej energii dla wszystkich

Przenośna turbina wiatrowa wielkości butelki, którą spokojnie zmieścisz w plecaku? Entuzjaści biwakowania pod gołym niebem i miłośnicy wycieczek będą zadowoleni. Shine Turbine jest stworzona do zadań specjalnych w outdoorze, takich jak ładowanie drobnego sprzętu elektronicznego.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Spotkanie inżynierki i projektantki

Za pomysłem przenośnej turbiny stoją inżynierka Cat Adalay i projektantka Rachel Carr z kanadyjskiego startupu Aurea Technologies. Cat ukończyła inżynierię mechaniczną na Uniwersytecie Queen’s. Po studiach założyła firmę Adalay 3D. Tam zajmowała się tworzeniem projektów i prototypów. W 2017 roku założyła Aurea Technologies. Rok później dołączyła do niej Rachel Carr. Rachel to absolwentka kierunku biznes i urbanistyka na Uniwersytet Dalhousie. Wcześniej pracowała nad prototypem systemu energii wiatrowej dla zastosowania w mieszkalnictwie.

Cat i Rachel razem stworzyły swój pierwszy projekt przenośnej turbiny do ładowania podręcznej elektroniki. Przyświecała im misja zapewnienia niezależności energetycznej wszystkim, którzy jej nie mają.

Produkuj energię z wiatru wszędzie, gdzie jesteś

Shine Turbine jest wielkości butelki i waży mniej niż 1,4 kg. Jej montaż i rozstawienie trwa zaledwie kilka minut. Jest odporna na deszcz i może pracować w temperaturze od 0-40℃. Działa już przy niewielkich powiewach wiatru od 13 do 45 km/h.

Jak to działa? Wystarczy wyciągnąć turbinę z opakowania i umieścić na statywie. Urządzenie zacznie są automatycznie obracać i ładować baterię (5 V, 12 000 mAh). Może też ładować urządzenie bezpośrednio podłączone przez USB. Przy dobrych warunkach (wiatr ok 45 km/h) turbina może wygenerować wystarczającą ilość prądu, aby naładować smartfon w zaledwie 20 minut. W przypadku słabszych podmuchów (do 30 km/h) naładowanie baterii zajmuje godzinę.

Turbina Shine z łatwością zasila podręczną elektronikę, taką jak telefony, tablety, światła, aparaty fotograficzne itp. Jest niezwykle szybka w wytwarzaniu i przechowywaniu energii elektrycznej w różnych warunkach pogodowych i zapada się do wielkości butelki z wodą o pojemności 1000 mlczytamy na stronie firmy.

Idealnie sprawdzi się na biwaku czy podczas wędrówek. Nie musisz się też obawiać hałasu. Turbina działa z natężeniem dźwięku ok. 50 dB (czyli tyle, ile szum w przeciętnym biurze).

Potencjał energii z wiatru

Wiatr jest drugim co do wielkości producentem czystej energii na świecie. W 2020 roku energia wiatru dostarczyła ludzkości 1590 TWh, czyli 5,9% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Niestety wiele osób nie może z niej korzystać. Aurea Technologies stworzyła produkt, który daje użytkownikom swobodę wytwarzania własnej czystej energii w dzień i w nocy, w deszczu i słońcu.

Historia Cat i Rachel jest częścią naszego cyklu. Opisujemy w nim przykłady osób, które tworzą technologie lub po prostu działają na rzecz środowiska.

źródło: indiegogo.com, facebook.com/ShineTurbine, press kit Aurea Technologies

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.