Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Jak możemy im pomóc?

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Jak możemy im pomóc?

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych obchodzony rokrocznie 4 kwietnia, to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na sytuacje udomowionych zwierząt, które z różnych przyczyn pozbawione zostały opieki człowieka. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób każdy z nas może im pomóc.

BANER MOBILEB1
Reklama

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych – pomagaj im

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych został ustanowiony w 2010 roku w Holandii, gdzie sto tamtejszych organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt bezdomnych zorganizowało konferencję, na której omawiano kwestię pupili pozostawianych bez opieki. Wtedy zrodziła się inicjatywa, by jeden dzień w roku przeznaczyć właśnie na zwracanie uwagi społeczeństwa na ten rozległy problem.

Bezdomność zwierząt to problem, który powszechnie spotykany jest zarówno w wielkich miastach, jak i na wsiach. Według różnych danych w Polsce żyje od 1 do 4 mln bezdomnych zwierząt. Polskie prawo coraz bardziej sprzyja zwierzętom – pod koniec zeszłego roku znacznie zaostrzono kary za znęcanie się i porzucanie zwierząt. Na terenie naszego kraju działa wiele fundacji i stowarzyszeń, których celem jest poprawa losu zwierząt. W kampanie na rzecz poprawy losu czworonogów chętnie angażują się media, celebryci, aktorzy, a przede wszystkim tysiące wolontariuszy, którzy pomagają prowadząc domy tymczasowe, czy wspierają fundacje przez datki finansowe. Mimo to bezdomnych zwierząt wciąż przybywa – jak możemy im pomóc, a jednocześnie zatrzymać wzrost populacji „zwierząt niczyich”?

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Po pierwsze sterylizacja                          

Choć w wielu krajach sterylizacja zwierząt jest wciąż tematem tabu i spotyka się z brakiem społecznej akceptacji, to najlepszym przykładem jej skuteczności są działania jednej z organizacji prozwierzęcych w Bułgarii. Odkąd w 2007 roku w Sofii zaczęto sterylizować bezdomne psy, przez kolejne 10 lat ich populacja spadła aż o 75% – w ciągu 10 lat z 20 tys. do zaledwie 4,8 tys.!

Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu sterylizacyjnym zwierzę nie cierpi i nie jest okaleczane, a osoby uparcie podtrzymujące przeciwne stanowiska nie zdają sobie sprawy, jaki los spotyka niechciane psy i koty. Te często żyją na ulicach, część trafia do schronisk, gdzie – w zależności od stanu zdrowia – są poddawane eutanazji lub spędzają tam całe swoje życie. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Aby zmniejszać bezdomność zwierząt, zawsze sterylizuj swoje pupile i promuj sterylizację zwierzaków wśród rodziny i znajomych! Jeśli masz zaprzyjaźnionego weterynarza i ciepłe miejsce, w którym zwierzę może odbyć rekonwalescencje (np. piwnica), bezdomne zwierzę, które się do Ciebie przybłąka również wysterylizuj! Im mniej kociaków i szczeniaków się rodzi, tym mniej bezdomnych zwierzaków tuła się po ulicach lub przesiaduje w przepełnionych schroniskach.

Inne formy pomocy

Oczywiście, jeśli rozważasz posiadanie pupila nie kupuj, tylko zaadoptuj! W sytuacji, gdy nie możesz sobie na to pozwolić, zorganizuj akcje adopcyjną wśród znajomych. W ten sposób możesz pomóc więcej niż jednemu psiakowi! Mając dostęp do piwnicy – zwłaszcza w okresie zimowym – otwórz jej okienko tak, by bezdomne koty miały możliwość schronienia się przed dokuczliwym chłodem. W miarę możliwości dokarmiaj także bezdomne zwierzęta – wybierz dogodne miejsce, do którego najczęściej przychodzą psy lub koty i systematycznie, np. raz dziennie dostarczaj im jedzenie.

Jeśli masz nieco więcej wolnego czasu, spróbuj swoich sił jako wolontariusz i zaangażuj się w pomoc schroniskom lub fundacjom, te na pewno chętnie skorzystają z dodatkowej pomocy!  W zależności od wielkości i specyfiki danej organizacji, wolontariusze zajmują się karmieniem psów i kotów, wyprowadzaniem na spacery, socjalizacją i zabawami.

Organizacje wspierające bezdomne zwierzęta

Jeśli nie dysponujemy jednak czasem wolnym, a chcemy wesprzeć działalność schronisk i fundacji specjalizujących się w pomocy bezdomnym zwierzętom, możemy wesprzeć organizacje działające na ich rzecz dowolnym datkiem finansowym.

Poniżej prezentujemy zestawienie kilku organizacji, które prowadzą aktualnie zbiórki środków na określony cel. Pamiętajmy, że szczególnie teraz – w wyniku pandemii koronawirusa – schroniska i fundacje szczególnie potrzebują wsparcia.

Schronisko w Korabiewicach – zbiórka na leczenie bezdomnych zwierząt 

OSTOJA – PsiHOSTEL dla bezdomniaka, dla ludzi frajda z pomagania – remont Świetlicy dla psich emerytów 

KOTYlion z miłości do kotów – zbiórka na sterylizację bezdomnych kotów  

Fundacja Chata Zwierzaka – zbiórka na rzecz osieroconych zwierząt 

Przytulisko w Harbutowicach – zbiórka na karmę i leczenie bezdomnych psów 

Fundacja Azyl dla Królików – zbiórka na karmę i leczenie porzuconych królików 

OTOZ Animals – Inspektorat w Tarnowie – zbiórka na karmę dla zwierząt w potrzebie

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce oddział w Suwałkach – pomoc dla Domów Tymczasowych 

Fundacja Krzykosiaki – Psy w Potrzebie – zbiórka na karmę dla zwierząt 

Schronisko dla Zwierząt w Radlinie – Remont kociarni w Schronisku 

Widzisz psa na łańcuchu i czujesz, że żyje w złych warunkach? Przeczytaj, co można zrobić, aby pomóc psu:

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.