Tajwan odchodzi od elektrowni atomowych

Tajwan odchodzi od elektrowni atomowych

Energia Odnawialna z dnia na dzień zyskuje na popularności. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, które wpływają na zwiększone zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii. Przede wszystkim jest to brak szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne, niski koszt pozyskiwanej energii oraz ogólna dostępność, w przeciwieństwie do węgla kamiennego czy innych źródeł energii konwencjonalnej. W konsekwencji tego wiele państw chce realizować zwiększone inwestycje na polu energetyki odnawialnej.

Jednym z takich państw jest Tajwan. Prezydent Tajwanu Tsai Ing Wen zapowiedział, że jego kraj będzie wycofywał się z pozyskiwania energii drogą jądrową, szukając alternatyw dla tego typu rozwiązań wśród w pełni ekologicznych źródeł energii. W ostatnich dniach okazało się, że rząd tajwański zamierza przekazać 56 miliardów dolarów na inwestycje związane z fotowoltaiką oraz energią wiatrową. Planem długofalowym tajwańskiej administracji jest pięciokrotne zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł do 2025 roku względem obecnych wskaźników.

Tajwański rząd planuje również liberalizację przepisów dotyczących produkcji oraz uzyskiwania energii odnawialnej tak, by zainteresować przedsiębiorstwa oraz prywatne firmy tego typu rozwiązaniami. Lin Chuan-neng, dyrektor zajmujący się sprawami dotyczącymi energetyki w ministerstwie gospodarki Tajwanu powiedział, że celem tych reform jest wskazanie przedsiębiorcom innej drogi pozyskiwania energii potrzebnej do zasilania czy produkcji, którą mogliby wykorzystać w swoich zakładach. Jednym z planów tajwańskiego rządu jest zagospodarowanie nabrzeża w Cieśninie Tajwańskiej, na którym mogłaby powstać farma wiatrowa. Projekt ten docelowo miałby zostać zrealizowany do 2018 roku przy pomocy prywatnych firm.

Denuklearyzacja Tajwanu to jeden z priorytetów prezydenta kraju. W czasach kiedy Polska dopiero planuje budowę swojej pierwszej elektrowni atomowej, niektóre państwa zaczynają się wycofywać z tego typu inwestycji, widząc w nich spore zagrożenie. Być może również Polska powinna jeszcze raz bardzo rozważnie przemyśleć decyzję o budowie elektrowni atomowej i zastanowić się nad bezpieczniejszymi alternatywami, wśród których bez wątpienia są Odnawialne Źródła Energii.