Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

TEDx Nadwiślańska St. pierwszego dnia 4. edycji szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit

TEDx Nadwiślańska St. pierwszego dnia 4. edycji szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit

W dniach 17-18 października 2023 w krakowskiej Cricotece – niezwykłej przestrzeni muzeum i galerii twórczości Tadeusza Kantora, odbędzie się 4. edycja szczytu klimatycznego – Carbon Footprint Summit 2023. W porównaniu do lat ubiegłych organizatorzy zmienili nie tylko miejsce, ale i formułę.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

TEDx i konferencja klimatyczna

Fundacja Carbon Footprint jako miejsce tegorocznej edycji wybrała wyjątkową przestrzeń Cricoteki (ul. Nadwiślańska 2) na krakowskim Podgórzu. To awangardowe połączenie dwóch budynków – zabytkowej elektrowni i nowoczesnej konstrukcji bryły. Projekt nawiązuje do rysunku Kantora i został nagrodzony za stworzenie przestrzeni publicznej będącej sceną i widownią jednocześnie.

Wydarzenie skierowane jest do świata biznesu, środowiska naukowego i akademickiego, organizacji NGO, liderek i liderów, działaczy i działaczek oraz wszystkich, których interesują kwestie zmian klimatu i pragną mieć realny wpływ na bieg zdarzeń. 

Pierwszego dnia organizator zaprasza na krakowską odsłonę znanego formatu TEDx, którą ze względu na lokalizację zatytułowano – TEDx Nadwiślańska St. Zaprezentowane zostaną wystąpienia niezwykłych mówców, między innymi Weroniki Marczuk z Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, Dawida Zielińskiego z Columbus Energy, czy dr Katarzyny Bąkowicz – medioznawczyni z SWPS. Drugiego dnia, w środę, odbędzie się konferencja klimatyczna, na którą złożą się prelekcje (keynotes) oraz panele dyskusyjne z następujących obszarów tematycznych: ślad węglowy, offset emisji, nowoczesna energetyka oraz zielona odbudowa Ukrainy. 

Efekt motyla jako motyw przewodni

Efekt motyla (ang. butterfly effect) to motyw główny konferencji i jest związany z tak zwaną teorią chaosu w matematyce. Suma pojedynczych działań ma globalne znaczenie, a każdy, nawet z pozoru mało ważny wybór ma ogromny wpływ. Działamy, jako jeden system, w którym wszystko jest od siebie zależne, a każdy, “trzepocząc skrzydłami” może uruchomić zmianę. Krakowska edycja TEDx skupia się na szukaniu wzajemnych zależności – uświadomieniu sobie, że działania niosą skutki – zarówno te dobre, jak i te złe.
Do współtworzenia TEDx Nadwiślańska St. organizator zaprosił przyjaciół z Ukrainy. Dlaczego? Bo dziś oczy świata zwrócone są w kierunku Ukrainy i Polski. Bo walka idzie nie tylko o wolność Ukrainy, ale również Polski i Europy. Bo zależy nam, aby Ukraińcy wiedzieli, że mogą na nas liczyć, a empatia i współodpowiedzialność to cechy ludzkie. Bo myślimy o wolnej Ukrainie i mówimy o niezależności energetycznej, zielonej odbudowie, podnoszeniu konkurencyjności regionu.

Polska i Ukraina są jak dopływy tej samej rzeki. Łączy nas wiele stuleci wspólnej historii, wiele wspólnych cech i kulturowych wartościAnna Zagórska, artystka zespołu Zazula.

Koncert i Zielona Partytura

4. edycję szczytu Carbon Footprint Summit 2023 zamknie koncert grupy Zazula, polsko-ukraińskiego zespołu indie folkowego, specjalizującego się w technice śpiewu białego. W twórczości sięgający do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich, w szczególności czerpiący z polskiego i ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Ideą, której hołduje Zazula jest budowanie mostów między narodami – polskim i ukraińskimi. W trakcie koncertu w krakowskim klubie Kwadrat odbędzie się premiera najnowszej płyty zespołu Zazula pt. “Rzeka”, wydanej w partnerstwie z Carbon Footprint Foundation. Zazuli towarzyszyć będzie krakowski Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego “Słowianki”, założony w roku 1959. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.

Pomysłodawczynią projektu Zielona Partytura, a także autorką finałowego koncertu jest Agnieszka Rozwadowska – dziś prezeska Fundacji Carbon Footprint, a kiedyś, jedna ze Słowianek.

Za nami 4 lata działalności Fundacji. W tym czasie zorganizowaliśmy trzy edycje międzynarodowego szczytu klimatycznego, zrealizowaliśmy wiele projektów społecznych i edukacyjnych. Nasza działalność nabrała tempa w trudnym roku pandemicznym, kiedy kolejne inicjatywy upadały, projekty przesuwały się i cały świat wstrzymał oddech. Czuliśmy, że nigdy nie będzie najlepszego czasu, by zmieniać się i inspirować do zmiany. Dobry czas jest dziś. Najbardziej jesteśmy dumni z usług i narzędzi wspierających organizacje w ich transformacji i procesie dekarbonizacji, takich jak: kalkulator śladu węglowego, międzynarodowy certyfikat Carbon Footprint Approved i wreszcie pełną analitykę śladu węglowego w raportowaniu ESG. To, co robimy stanowi odpowiedź na potrzeby biznesu, a pozytywny feedback i relacje partnerskie dynamizują naszą aktywność. Dziś już wiemy, że świat zmieni się. Wygrają ci, którzy odpowiedzialnie się dostosują i zaangażują. Mamy wszystko, czego nam potrzeba, by ograniczać niekorzystne działanie człowieka na środowisko. To jest ten moment. Spotkajmy się zatem w Krakowie, na 4 edycji Carbon Footprint Summit i porozmawiajmy o tym, jak nasze wspólne działania mogą pozytywnie rezonować na otoczenie”powiedziała Agnieszka Rozwadowska, Prezeska Fundacji.

Dodatkowe aktywności

Carbon Footprint Summit 2023 to także hackathon we współpracy z Kraków Miastem Startupów i Columbus Energy oraz Open Mic Stage – przestrzeń dla młodych w partnerstwie z Open Future International School. To również eko kino czyli inicjatywa przygotowana w kooperacji z Green Film Foundation, twórcą sześciu edycji BNP Paribas Green Film Festival, performance upcyclingowy artystki i projektantki Alicji Tkaczyk, a także wystawa plakatów ekologicznych w partnerstwie z AMS – agencją outdoorową. 

Organizatorem wydarzenia jest krakowska Fundacja Carbon Footprint. Wstęp na konferencję jest bezpłatny, należy się wcześniej zarejestrować.

Patronem honorowym jest między innymi Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, partnerami firmy: Fakro, Columbus Energy i AMS, a patronem medialnym Radio 357, portal Świat OZE, Raport CSR, Eko-logicznie, oESG.pl i Ekoguru. 

Więcej informacji: TedX – klik, Carbon Footprint Summit – klik.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.