Tekstylne łopatki wiatraków – mniejsze koszty i większa wydajność

Firma ACT Blade z Edynburga opracowała tekstylne łopatki dla wiatraków, które mogą zwiększyć ilość produkowanej energii o około 9,7%, co przełoży się na redukcję kosztów prądu o 8,7%.

Firma jest własnością AMAR Azure – spółki zajmującej się produkcją profesjonalnych żagli dla jachtów wyścigowych. Łopatki zaprojektowane zostały w ramach wyzwania organizowanego przez Offshore Renewable Energy Catapult (OREC).

Fotowoltaika od Columbus Energy

Instytucja ta przeprowadziła badania, które miały na celu zidentyfikowanie technologii, jaka może być wykorzystana do produkcji tekstylnych łopatek wiatraka. Jak komentuje Sabrina Malpede (na zdjęciu) z ACT Blade, okazuje się, że takie łopatki mogą być o 50% lżejsze i o 30% sztywniejsze niż konwencjonalne, wykonane z włókna szklanego.

„Nie znam się na sektorze OZE i muszę porozmawiać jeszcze z ekspertami, by ocenić moją teorię”, mówi Malpede. „W ramach pierwszych prób w ACT Blade udało nam się stworzyć pierwsze tekstylne łopatki dla wiatraków. Taki system będzie mógł zbierać więcej energii, pokrywając większy obszar przy tej samej wadze, istotnie zwiększając produkcję roczną”.

„To tylko jeden z przykładów, które pokazują w jaki sposób technologia z jednego obszaru może być wykorzystana do stworzenia nowej jakości w innym”, mówi Vicky Coy z OREC. Niewiele jest jednak innowacji, które swoim pojawieniem się zwiększają wydajność w tak istotny sposób. „To ogromna okazja dla ACT Blade do stworzenia i wprowadzenia nowej technologii na globalny rynek”, podsumowuje Coy.