Torby wielorazowe zamiast jednorazówek. Globalna akcja Boomerang Bags

Segregujesz śmieci, starasz się być eko, ale widzisz, że jednorazowe odpady wciąż na nowo lądują w naturze niczym boomerangi? Nie tylko Ty dostrzegasz ten problem. 8 lat temu, z inicjatywy Tanii i Jordyn powstał unikatowy i pożyteczny plan. Odkryły, co zrobić, aby zamiast śmieci produkować estetyczne, wygodne i wielorazowe torby dla każdego. 

Boomerang wraca, ale w zmienionej postaci

Dwie Australijki zapoczątkowały ruch, który dzisiaj idealnie wpisuje się w ideę less i zero waste oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Inicjatywa równoważąca ilość wyrzucanych jednorazówek (siatek, torebek), zdobyła uznanie na całym świecie, docierając nawet na nasz kontynent, do Polski. Boomerang Bags proponuje wypożyczanie wielorazowej torby – za darmo lub w ramach wymiany swojej torby, w dowolnym punkcie na świecie. Korzyści są widoczne dla środowiska, jak i dla nas samych, czyli użytkowników (konsumentów). 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Możesz sam zostać punktem-boomerangiem

Akcja nikogo nie wyklucza, a wręcz polega na zrzeszaniu coraz większej ilości punktów, które chciałyby zostać ośrodkiem wymiany toreb. Są to nie tylko sklepy, ale i wszelakie ośrodki kultury, biura, restauracje i inne miejsca. Cel jest wieloznaczny: edukacja, propagowanie świadomych postaw konsumenckich i widoczne efekty, w postaci mniejszej ilości jednorazowych torebek wokół nas. Wystarczy w dowolnym miejscu ustawić karton z napisem, zaczerpniętym ze strony Boomerang Bags.

źródło: Boomerang Bags

Polski Boomerang i edukacyjne warsztaty

Warsztaty szycia toreb w Polsce odbywały się już blisko 10 razy! Podczas nich można było szyć torby ze zużytych tkanin, np. firanek, zasłon czy poszewek. Uczestnicy polskich warsztatów przynosili różne materiały, z których mogły powstać unikatowe i zero wastowe torby. Idea torby boomerang spełnia się, kiedy do sklepu lub innego obiektu ponownie wróci wielorazowa torba – użyta w zamian za plastikowy odpowiednik.

Idea Boomerang Bags pokazuje, że ochrona środowiska i ruch zero waste to międzynarodowe idee, tworzone dla czystszego i przyjaźniejszego nam wszystkim środowiska. Inicjatywa jest obecnie widoczna w ponad 1100 społecznościach na całym świecie. Autorki Boomerang Bags wspominają również o innej korzyści – budowaniu relacji, nowych znajomościach i aktywnej, przyjaznej sobie nawzajem, ekologicznej społeczności.

źródło: boomerangbags.org