Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Trendy energetyki odnawialnej w 2019 roku

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Trendy energetyki odnawialnej w 2019 roku

Magazynowanie energii, inteligentne mikrosieci sieci energetyczne i implementacja technologii blockchain oraz internetu rzeczy na rynku energetycznym – to według „Forbesa” jedne z kluczowych kierunków rozwoju energetyki odnawialnej w 2019 roku. Coraz więcej krajów przyjmie też zobowiązania dotyczące przejścia na OZE.

Reklama

Magazynowanie energii odgrywa ważną rolę w równoważeniu zapotrzebowania na energię i jest kluczowe w rozwiązaniu problemów związanych z optymalnym korzystaniem z odnawialnych źródeł energii. Połączenie systemu magazynowego z OZE ma zapewniać płynne i równomierne zasilanie, nawet gdy warunki pogodowe nie są optymalne do wytwarzania energii.

Oczekuje się, że technologie magazynowania energii będą nadal ulepszane, dzięki czemu ich wykorzystanie stanie się bardziej opłacalne i tańsze. Przewiduje się ponadto, że magazynowanie będzie stanowiło podstawowy element wszystkich nowych technologii energetycznych. Rozwiązania w zakresie magazynowania energii są bowiem coraz bardziej konkurencyjne cenowo.

Mikrosieci to lokalne sieci energetyczne, które mogą działać autonomicznie. Wsparcie ich algorytmami sztucznej inteligencji pozwala na ciągłą poprawę wydajności. Aby ułatwić ich projektowanie, firma  XENDEE wprowadza  zaawansowany zestaw narzędzi  do projektowania mikrosieci. Dzięki temu gotowe rozwiązania mogą powstawać nawet o 90%  taniej i szybciej, niż ma to miejsce w przypadku projektowania i budowy metodami konwencjonalnymi. Na rozwój takiego modelu wytwarzania energii szczególnie mocno stawiają wyspy Oceanii. Władze wyspy Palau, wchodzącej w skład Mikronezji, zobowiązały się do budowy największej mikrosieci energetycznej obejmującej 35 megawatów paneli słonecznych sprzężonych z magazynami energii o pojemności 45 megawatogodzin. Inwestycja ta wpisuje się w strategię zakładającą przejście do 2050 roku w 70% na energię odnawialną.

Blockchain to technologia, która pierwotnie projektowana była do rejestracji transakcji kryptowalutowych. Obecnie jest ona dostosowywana również do wykorzystania na rynku energii. Charakterystyczna dla tej technologii decentralizacja i rozproszenie danych pozwala na eliminację pośredników w dostawach energii elektrycznej. Tym samym umożliwia konsumentom bezpośrednie kupowanie i sprzedaż energii od innych konsumentów. Połączenie blockchain z internetem rzeczy pozwala natomiast zautomatyzować proces kupowania i sprzedaży energii, a także optymalizować ustawienia systemu energetycznego w czasie rzeczywistym oraz monitorować i analizować wydajność urządzeń zużywających energię. Wszystko to dzieje się dzięki specjalnym aplikacjom, w które wyposażone są urządzenia IoT. Jednym z pierwszych takich wdrożeń jest projekt Brooklyn Microgrid, który zakłada dokonywanie bezpośrednich transakcji kupna i sprzedaży energii między właścicielami mikrosieci z wykorzystaniem technologii blockchain.

Zgodnie z przewidywaniami w 2019 roku i latach kolejnych coraz więcej krajów, a także pojedynczych miast czy przedsiębiorstw, będzie przyjmować plany działań klimatycznych, które mają redukować globalne ocieplenie. Z najnowszych informacji zawartych w raporcie IPCC na 2018 roku wynika, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się wzrostu zobowiązań dotyczących przejścia z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. OZE będzie stanowiło również podstawowe źródło w dostarczaniu energii dla krajów rozwijających się.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.