Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tych pojazdów SCT w Warszawie nie dotyczy. Sprawdź, czy możesz wjechać

Tych pojazdów SCT w Warszawie nie dotyczy. Sprawdź, czy możesz wjechać

Tych pojazdów SCT w Warszawie nie dotyczy. Sprawdź, czy możesz wjechać

Minął niecały miesiąc od wejścia w życie pierwszej w Polsce Strefy Czystego Transportu. Do obszaru w centrum Warszawy nie mogą wjechać niektóre auta spalinowe, w zależności od tego kiedy zostały wyprodukowane lub jakie normy emisji spełniają. Niektóre pojazdy mogą być jednak wyłączone spod tych zasad na pewnych warunkach. Kogo dotyczą te uprawnienia i jak je zdobyć?

Reklama

Kto może, a kto nie może wjechać do SCT w Warszawie?

Strefa Czystego Transportu w Warszawie aktualnie jest na pierwszym etapie swojego obowiązywania. Oznacza to, że od 1 lipca 2024 roku na jej obszar mogą wjechać jedynie pojazdy z silnikiem benzynowym o normie emisji co najmniej Euro 2 lub wyprodukowanie nie wcześniej niż w 1997 roku, a także pojazdy z silnikiem Diesla o normie emisji co najmniej Euro 4 lub wyprodukowane nie wcześniej niż w 2005 roku.

Potem, w dwuletnich odstępach, wprowadzane będą kolejne etapy SCT, zwiększające minimalną normę emisji i wiek samochodów. Pełna wersja strefy zacznie obowiązywać wraz z etapem piątym w 2032 roku. Wtedy auta z silnikami benzynowymi, które chcą wjechać do strefy, będą musiały spełniać normę emisji co najmniej Euro 6 i być wyprodukowane nie wcześniej niż w 2014 roku. W przypadku Diesli będzie to analogicznie norma Euro 6d i rok 2020.

Od tej zasady obowiązują jednak wyjątki. Na pierwszych dwóch etapach zarówno kierowców Diesli, jak i samochodów benzynowych, obowiązuje zwolnienie z dostosowania się do strefy, o ile są zameldowani w Warszawie lub rozliczają w tym mieście podatki. Oznacza to, że dla nich SCT zacznie obowiązywać dopiero w 2028 roku, wraz z wejściem w życie etapu trzeciego. Co istotne, zasada ta dotyczy jedynie pojazdów zarejestrowanych przed 1 stycznia 2024 roku.

– Szczegóły dotyczące warszawskiej SCT znajdziesz tu: Strefa Czystego Transportu w pigułce. Co musisz o niej wiedzieć? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Jak sprawdzić, czy pojazd spełnia wymogi SCT?

Jak podkreśla warszawski ratusz, osoby posiadające samochody spełniające normy pierwszego etapu SCT nie muszą podejmować żadnych dodatkowych kroków w celu weryfikacji pozwolenia wjazdu do strefy. Inaczej ma się sprawa z kierowcami, których samochody nie spełniają obowiązujących od lipca wymogów, jednak oni sami są zameldowani w Warszawie lub odprowadzają podatek w tym mieście.

Sprawdzić, czy samochód spełnia wymogi SCT można na przygotowanej przez władze miasta stronie internetowej. Wprowadzasz tam rodzaj pojazdu, rok jego produkcji, typ paliwa, a także opcjonalnie normę emisji. Jeśli twoje auto nie spełnia wymogów pierwszego etapu strefy, ale mieszkasz lub płacisz podatki w Warszawie, musisz podjąć pewne istotne kroki, które umożliwią ci wjazd do SCT przez najbliższe cztery lata.

Wyłączenie z zakazu wjazdu do SCT – jak je otrzymać?

Aby otrzymać takie pozwolenie, konieczne jest złożenie wniosku o wyłączenie z zakazu wjazdu do SCT. Można zrobić to osobiście lub przez pełnomocnika w urzędzie miasta, a także elektronicznie, na stronie Zarządu Dróg Miejskich. Osoby starające się o wyłączenie w związku z zameldowaniem lub płaceniem podatków w Warszawie powinny przygotować następujące dokumenty:

  1. dowód osobisty lub inny dokument tożsamości;
  2. dowód rejestracyjny pojazdu;
  3. odpłatna umowa cywilno-prawna lub umowa użyczenia;
  4. umowa kredytu lub leasingu – dotyczy osób, które chcą wskazać do wyłączenia pojazd niebędący ich własnością, a pozostający w ich użytku lub osób, na które dokonano przewłaszczenia pojazdu po zakończeniu umowy kredytu lub leasingu zawartego przed 1 stycznia 2024 roku;
  5. jeden z poniższych dokumentów:
    • pierwsza strona zeznania podatkowego PIT lub CIT za rok poprzedni, poświadczona przez właściwy urząd skarbowy w Warszawie (opatrzona prezentatą urzędu skarbowego, w którym zostało złożone zeznanie),
    • w przypadku rozliczenia podatku PIT lub CIT za pomocą środków komunikacji elektronicznej:
      • pierwsza strona zeznania PIT lub CIT złożonego w roku poprzednim,
      • Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) z wygenerowanym numerem dokumentu, zgodne z identyfikatorem dokumentu UPO;
    • zaświadczenie wydane przez urząd skarbowy, potwierdzające złożenie w roku poprzednim zeznania podatkowego PIT lub CIT, w którym wskazano obszar m.st. Warszawy jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego.

Starsi i osoby z niepełnosprawnościami – czy mogą wjechać do SCT?

Oprócz mieszkańców Warszawy i tych, którzy rozliczają w tym mieście podatki, SCT nie będzie obowiązywać również innych grup osób.

  • seniorzy, a konkretnie osoby, które do 31 grudnia 2023 roku ukończyły 70 lat,
  • osoby z niepełnosprawnością.

W przypadku tych dwóch grup zwolnienie z zakazu wjazdu do SCT jest bezterminowe, ale również należy złożyć o nie wniosek w urzędzie miasta.

Aby otrzymać wyłączenie, seniorzy powinni dostarczyć wraz z wnioskiem do urzędu dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL, a także dowód rejestracyjny pojazdu. W przypadku osób z niepełnosprawnością również konieczny jest dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, a także ważna karta parkingowa osoby niepełnosprawnej wydana przez uprawniony organ po 30 czerwca 2014 roku.

Co z pojazdami zabytkowymi?

Oprócz powyższych grup o wyłączenie z zakazu wjazdu mogą starać się również właściciele samochodów historycznych mających co najmniej 25 lat oraz pojazdów zabytkowych. Oprócz odpowiedniego dowodu tożsamości, a także dowodu rejestracyjnego pojazdu, muszą oni zapewnić następujące dokumenty:

  • w przypadku pojazdu historycznego mającego co najmniej 25 lat – kopię opinii rzeczoznawcy znajdującego się na liście rzeczoznawców samochodowych prowadzonej przez ministra właściwego ds. transportu,
  • w przypadku pojazdu zabytkowego – kopię wpisu do rejestru zabytków,
  • inne dokumenty, jeżeli wymienione wyżej nie potwierdzają w pełni danych i informacji wynikających z wniosku.

Czy naklejka uprawniająca do wjazdu do SCT jest obowiązkowa?

Urząd na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni. W ramach zezwolenia na wjazd do strefy pojazdu, który nie spełnia norm, kierowca może otrzymać nalepkę, której koszt wynosi 5 zł. Należy umieścić ją w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Jak jednak zaznacza warszawski ratusz “brak wniesienia opłaty za nalepkę nie powoduje, że ustalone wyłączenie przestaje obowiązywać. Bez nalepki, ale z ważnym wyłączeniem, można wjeżdżać do Strefy Czystego Transportu w Warszawie”. Oznacza to, że nalepka jest nieobowiązkowa, a samochód wyłączony z zakazu znajduje się już w urzędowej ewidencji i może legalnie wjechać do Strefy Czystego Transportu.

– W których europejskich miastach obowiązuje SCT i jakimi samochodami można tam wjechać? Sprawdź to przed urlopem.

Źródła: zdm.waw.pl, transport.um.warszawa.pl, warszawa19115.pl, sctwarszawa.pl

Fot. Canva (Prokreacja.com, olando_o)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.