Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Upały wracają do Polski. IMGW wydało ostrzeżenie 3. stopnia

Upały wracają do Polski. IMGW wydało ostrzeżenie 3. stopnia

Tropikalne upały znów nawiedzają Europę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o temperaturach, które mogą sięgnąć nawet 36°C. W związku z tym IMGW po raz kolejny tego lata wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ostrzeżenie trzeciego stopnia IMGW 

Upały powrócą do Polski 19 lipca. Na zachodzie kraju słupki rtęci pokażą do nawet 34°C. W środę 20 lipca fale gorąca mają objąć już całą powierzchnię państwa. To już kolejne katastrofalne upały tego lata. 

hSjP8dMBa6SVHcTGRP7VvAtgY1h86yodw R9i2Sy8Ufc9bYhORI8CDRPiD0SGrCH08ipiGATzqCUHFyCd4agKBB JnF2rhrX0V32QDrM4xqojt3qXcTNh QBsRtpavEx770uoi wmfcD1M4euwY
Upały w Polsce. Prognoza zagrożeń meteorologicznych w dniach 19.07-22.07/ źródło: IMGW

Zdecydowana większość kraju doświadczy fali upałów co najmniej drugiego stopnia – temperatura minimalna w dzień wyniesie co najmniej 30°C, a w nocy nie spadnie poniżej 18°C. Ostrzeżenie trzeciego stopnia, które zagraża przede wszystkim zachodniej części kraju, oznacza, że termometry pokażą więcej niż 34°C w ciągu dnia.

IMGW dodaje, że wysokie temperatury nocą mogą wpłynąć na problemy ze snem. Według badań opublikowanych w czasopiśmie One Earth, każdego roku tracimy statystycznie 44 godziny snu rocznie przez fale upałów. Chcesz wiedzieć więcej? 

Upały znów zalewają Europę 

Rekordy temperatur na świecie padają już od kwietnia, kiedy temperatura w Indiach i Pakistanie przekroczyła normę o 10°C. W czerwcu fale upałów zalały Europę, Stany Zjednoczone i Japonię. Jak podaje IMGW w Polsce termometry wskazały wówczas aż 38,3°C.

W zeszłym tygodniu padł rekord gorąca w Europie. Mieszkańcy Portugalii odczuli wówczas 49℃! Taką temperaturę odnotowano w miejscowości Pombal położonej w środkowej części kraju. To ten teren od kilku dni pustoszeją jedne z największych pożarów w kraju. 

Fale upałów dotarły też do Zjednoczonego Królestwa, gdzie temperatury pierwszy raz w historii mogą dobić nawet 40°C. 

To “zbiorowe samobójstwo”, mówi szef ONZ 

W sprawie powracających upałów głos zabrał szef ONZ António Guterres. 

Połowa ludzkości znajduje się w strefie zagrożenia, z powodu powodzi, susz, ekstremalnych burz i pożarów. Żaden naród nie jest odporny. Mimo to nadal karmimy nasze uzależnienie od paliw kopalnychpowiedział António Guterres. 

Mamy wybór. Zbiorowe działanie albo zbiorowe samobójstwo. To jest w naszych rękachdodaje

Źródła: IMGW, The Guardian

Fot. główne: Canva, IMGW

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.