Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Urodziny znanego przyrodnika. Sir David Attenborough kończy 96 lat

Urodziny znanego przyrodnika. Sir David Attenborough kończy 96 lat

Dobrze wszystkim znany brytyjski biolog i popularyzator nauki o przyrodzie 8 maja obchodzi swoje 96. urodziny. Zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych produkcji telewizyjnych o faunie i florze. Lista jego zasług dla naszej planety jest ogromna.

BANER MOBILEB1
Reklama

Ambasador Ziemi

Sir David Attenborough już w dzieciństwie interesował się przyrodą – zgromadził własną kolekcję skamielin i ptasich jaj. Później studiował zoologię i antropologię na Uniwersytecie Cambridge. Zanim dołączył do BBC w 1952 roku, redagował podręczniki przyrodnicze dla dzieci i młodzieży. Sam jest autorem kilkunastu lektur o fascynującym świecie natury.

Od 70 lat współpracuje ze stacją telewizyjną BBC. Najpierw występował w roli redaktora programu edukacyjnego, a następnie pracował jako producent i dyrektor programowy. Współtworzył i prowadził wiele topowych tytułów przyrodniczych, które uwrażliwiają miliony odbiorców piękno i różnorodność naturalnego świata, długo zanim zaczęto otwarcie mówić w mediach o ekologii.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Przyszłość życia na ziemi zależy od nas

David Attenborough nadal pozostaje aktywnym popularyzatorem wiedzy przyrodniczej i najwierniejszym adwokatem Ziemi. Podkreśla, że kryzys klimatyczny nadszedł już teraz i że ratowania planety nie można odkładać na potem. Swoje wypowiedzi zawsze poprzedza naukowymi dowodami i najwyższej jakości analizami.

Znaleźliśmy się w wyjątkowym momencie naszej historii. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej świadomości tego, jak wpływamy na naszą planetę, ale nigdy wcześniej nie mieliśmy też mocy , żeby temu zaradzić. (…) Przyszłość ludzkości, a właściwie całego życia na ziemi, zależy dziś od naspowiedział Sir David w jednym z wywiadów dla BBC jeszcze w 2020 roku.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Założone przez niego konto na Instagramie w ciągu 4 godzin i 44 minut zebrało milion obserwujących. W listopadzie 2021 roku brał udział w konferencji ONZ poświęconej zmianom klimatycznym COP26. Tłumaczył wówczas dlaczego działania klimatyczne mają znaczenie. Ostatnio został wybrany Czempionem Ziemi przez Program Ochrony Środowiska ONZ. Nagroda ta potwierdza jego zaangażowanie w opowiadanie historii o przyrodzie i zmianach klimatycznych.

Wiemy, jakie są problemy i wiemy, jak je rozwiązać. Brakuje nam tylko jednolitego działania powiedział odbierając nagrodę.

Jest niekwestionowanym autorytetem dla kilku pokoleń i wielu sceptykom otworzył oczy na zmiany klimatyczne.

Urodziny na filmowo

Z okazji urodzin Sir Davida Attenborough BBC Earth zaprezentuje najciekawsze produkcje przyrodnicze z jego udziałem. Na początek wyemitowany zostanie dokument „Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii”, który opowiada o niesamowitym odkryciu dokonanym przez archeologów w Argentynie. Znaleziono tam szkielet prawdopodobnie największego stworzenia, jakie kiedykolwiek chodziło po Ziemi. 

Z kolei w niedzielę odbędzie się premierowy pokaz programu „Attenborough i śpiew natury”, w którym Sir David dostraja się do niezwykłych dźwięków świata przyrody oraz zachwyca plenerowym festiwalem ptasich treli o życiu i miłości. Niewielu z nas wie, że przyrodnik przez dziesięciolecia rejestrował, analizował i archiwizował ich dźwięki. Zaraz po premierze pokazane zostaną także „Rajskie ptaki”, w których Sir David przedstawia widzom rodzinę rzadkich gatunków ptaków z rajskiej Nowej Gwinei. BBC Earth wyemituje również dokument „Jajko: cud natury”, w którym Attenborough dzieli się swoją pasją do ptasich jaj oraz odpowiada na wszelkie związane z nimi pytania.

01 06
David Attenborough feeding the giraffes at ZSL Whipsnade Zoo

„Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii” 7 maja, godz. 11:50, BBC Earth
„Attenborough i śpiew natury” 8 maja, godz. 11:00, BBC Earth
„Rajskie ptaki” 8 maja, godz. 12:05, BBC Earth
„Jajko: cud natury” 8 maja, godz. 13:10, BBC Earth

źródło: bbc.com, BBC Studios

zdjęcia: materiały prasowe BBC Studios

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.