Ustawa antysmogowa została wprowadzona w województwie mazowieckim

Nadchodzi zima. Zdecydowanej większości osób kojarzy się ona z białym puchem sypiącym się z nieba. Mieszkańcy większych miast mają jednak mniej pozytywne skojarzenia, bowiem podczas sezonu grzewczego wszechobecny smog utrudnia im życie. Tak jest między innymi w Warszawie, która próbuje walczyć z nadciągającym problemem. W związku z tym w województwie mazowieckim została uchwalona ustawa antysmogowa, wzorem m.in. województwa małopolskiego.

Zgodnie z ustawą uchwaloną 24 października br., posiadacze tak zwanych „kopciuchów” będą zmuszeni wymienić tego typu piece do 2023 roku. Użytkownicy źródeł ciepła o klasie niższej aniżeli 5., mają na to czas do 2027 roku. Od czasu, kiedy ustawa wejdzie w życie (14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym), każda z nowych instalacji będzie musiała spełniać obowiązujące na terenie Unii Europejskiej normy emisji zanieczyszczeń.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Spośród 314 mazowieckich samorządów, którym projekt uchwały został przekazany do zaopiniowania, jedynie 16 zaopiniowało go negatywnie. Oznacza to, że 95% wszystkich gmin dostrzega problem złej jakości powietrza na terenie województwa i akceptuje wprowadzane regulacje – powiedział Marcin Podgórski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.