W Londynie powstanie wieżowiec obsadzony 400 tysiącami roślin!

Pracownia Sheppard Robson zaprezentowała model wieżowca, który zostanie wybudowany w Londynie. Obiekt ma nie tylko pełnić funkcje handlowe, ale przede wszystkim będzie…filtrem powietrza. Jego fasada zostanie obsadzona roślinami w liczbie 400 tys. sztuk! Według analiz budowla może pochłaniać nawet 8 ton dwutlenku węgla rocznie.

Wieżowiec – nazwany Citicape – powstanie w Londynie w rejonie Culture Mile, łączącym dzielnice Farringdon i Moorgate. Liczyć ma 11 pięter, 382 pomieszczenia i choć przeznaczony zostanie głównie pod przestrzeń biurową, to znajdą się w nim także lokale handlowe i restauracje. Na ostatnim piętrze powstanie spektakularny, podniebny bar z widokiem na panoramę miasta.

Budynek otulony zieloną „peleryną”

Fasada Citicape zostanie gęsto obsadzona zielenią. Zgodnie z projektem znajdzie się w niej miejsce dla 400 tys. roślin, w tym krzewów. Ważną rolę pełnić będą gatunki o dużych zdolnościach filtracyjnych. Według założeń, zielona ściana zajmie powierzchnię ponad 3700 m² (40 tys. stóp kwadratowych). Szacuje się, że w ciągu roku Citicape pochłonie 8 ton dwutlenku węgla, wytwarzając przy tym 6 ton tlenu. Oprócz tego pochłonie ok 500kg PM2,5 i PM10. W dodatku – na dachu budynku – znajdą się domy dla dziko żyjących zapylaczy.

Lokalizację wybrano nieprzypadkowo – obiekt stanie w strefie o dużym natężeniu ruchu. Citicape wspomoże oczyszczanie powietrza, a także walkę ze smogiem. Zakończenie budowy przewidziane jest na 2024 rok.