farma fotowoltaiczna

W Portugalii oddano do użytku jedną z największych farm słonecznych w Europie

Jedna z największych elektrowni słonecznych w Europie, którą zbudowała irlandzka firma Welink, została oficjalnie podłączona do portugalskiego systemu elektroenergetycznego. Inwestycja była realizowana bez pomocy publicznych dotacji.

Elektrownia o mocy 46 MW zajmuje około 100 ha powierzchni. Firma Welink poinformowała, że wygeneruje ona wystarczająco dużo energii, aby zasilić 23 000 gospodarstw domowych. Elektrownia obejmuje 142 tys. paneli fotowoltaicznych

Projekt, który wymagał inwestycji w wysokości około 40 milionów euro, został skonstruowany we współpracy z China Triumph International Engineering Company, chińską firmą produkującą materiały budowlane.

Firma Welink, która ma swoją główną siedzibę w Dublinie, rozwija projekty związane z energią odnawialną przede wszystkim w Europie. Jak informuje „The Times”, planuje także budowę tysięcy tanich „zielonych” mieszkań w całej Europie.

Barry O’Neill, dyrektor generalny Welink, powiedział, że otwarcie farmy słonecznej Ourika wysłało jasny sygnał, że farmy słoneczne są „obecnie dojrzałą technologią wkraczającą w erę posubsydiowania”. „Zainteresowaliśmy się inwestowaniem w Portugalii, realizując ambitne cele niskoemisyjne i strategię Komisji Europejskiej”, powiedział przedstawiciel irlandzkiej firmy.

Firma chce kontynuować także inne projekty komercyjne, m.in. budowę elektrowni solarnej Solara4 w Vaqueiros w Portugalii. Ten projekt jest około pięć razy większy niż projekt Ourika – zainstalowana moc będzie wynosiła 221 MW. Farma będzie w stanie zasilić około 150 000 domów. Prace powinny zakończyć się w trzecim kwartale 2019 r.

Źródło: The Times, Welink Group

1 comment
  1. Ja już mam swoją. Może nie największą, ale na własnym dachu 😀 i polecam wszystkim zdecydowanym i niezdecydowanym

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Polska gospodarką o obiegu zamkniętym? To możliwe

Jednym z najbardziej korzystnych kroków, jeśli chodzi o środowisko naturalne, może być przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Perspektywy są imponujące – jak wskazują szacunki, w samej tylko Unii Europejskiej pozwoli to na oszczędzenie 630 miliardów dolarów – ok. 3% PKB – nie wspominając o korzyściach ekologicznych.