W stanie Queensland powstanie największa w Australii farma fotowoltaiczna

Francuski deweloper OZE Neoen zawarł umowę PPA z australijskim wytwórcą CleanCo Queensland w celu zwiększenia mocy farmy fotowoltaicznej do poziomu między 460 a 480 MWp. Dzięki niej ma powstać 400 nowych miejsc pracy. Wartość umowy wynosi 570 milionów dolarów.

Neoen umacnia w ten sposób swoją pozycję jako wiodący deweloper OZE w Australii. Docelowo ma on wybudować 352 MWp nowych mocy w parku. Budowa farmy ma ruszyć w lipcu tego roku, a jej uruchomienie nastąpi w pierwszym kwartale 2022 roku.

Docelowo produkcja energii w parku Western Downs Green Power Hub ma wynieść 1080 GWh rocznie. Celem CleanCo jest osiągnięcie 1 GW mocy z OZE do 2025 roku. W chwili obecnej większość źródeł odnawialnych firmy stanowią hydroelektrownie. CleanCo Queensland powstała jako stanowa spółka powołana w 2018 roku przez rząd Anastacii Palaszczuk w ramach restrukturyzacji dwóch spółek energetycznych w trzy – dwie mają niską, a jedna zerową emisję węgla.

 – Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby wesprzeć miejsca pracy w Queensland, jest wspieranie inwestycji w naszym staniepowiedziała premier Palaszczuk.Dzisiaj ogłaszamy wsparcie za pośrednictwem CleanCo, aby odblokować setki miejsc pracy w (red. prowincji) Darling Downs.

Gdy nasza gospodarka wyłania się z najgorszych skutków Covid-19, potrzebujemy gotowych projektów, które stworzą miejsca pracy i będą stymulowały wydatki, szczególnie w Queenslandzaznaczyła wicepremier Jackie TradTo trzecia inwestycja CleanCo w imieniu jej właścicieli, mieszkańców stanu i oznacza, że ​​Queensland ma obecnie 820 MW mocy z energii odnawialnej.Według raportu Clean Energy Council przyspieszenie gigawatowych projektów energii odnawialnej, które w chwili obecnej są na razie w fazie rozwoju, dałoby ponad 50 000 nowych miejsc pracy w ogóle. 

Źródło: cleantechnica.com