Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Węgiel to paliwo przeszłości. W ciągu 6 lat wycofano wiele nowych inwestycji węglowych

Węgiel to paliwo przeszłości. W ciągu 6 lat wycofano wiele nowych inwestycji węglowych

Według najnowszego raportu klimatycznego większość planów dotyczących budowy nowych elektrowni węglowych zostało anulowanych od czasu podpisania porozumienia paryskiego, czyli od 2015 roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Klimatyczny alarm

Do porozumienia paryskiego przystąpiło w 2015 roku prawie 190 krajów, w tym Unia Europejska. Określono wówczas ogólnoświatowy plan działania, związany z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Kraje ustanowiły, że koniecznością jest ograniczenie globalnego ocieplenia i utrzymania go na poziomie 1,5°C.

Naukowcy ostrzegają od lat, że spalanie węgla jest jedną z przyczyn obecnego kryzysu. Wycofanie węgla do 2050 roku to według wielu i tak zbyt długi okres oczekiwania, który będzie miał i już ma swoje negatywne skutki.

Leo Roberts, badacz z E3G i jeden z autorów raportu podkreśla, że kraje, które wciąż rozważają budowę nowych elektrowni, powinny pilnie odejść od węgla i uznać je za priorytetowy krok dla ludzkości.

Czy elektrownie węglowe zamykają się w takim tempie, jak powinny?

Na początku 2019 roku niemiecki rząd ogłosił, że w ciągu dwudziestu lat zamknie wszystkie elektrownie węglowe w ramach dążenia do przejścia na gospodarkę bezemisyjną.

Węglu, żegnaj

W nowym raporcie dotyczącym energetyki eksperci stwierdzili, że ponad trzy czwarte elektrowni węglowych w krajach objętych porozumieniem, zamknięto w okresie sześciu lat, Daje to 76% mniej inwestycji w energetykę węglową w okresie od 2015 roku do 2021.

Wyniki te pokazują, że 44 kraje zrezygnowały na zawsze ze spalania węgla.

Raport przygotowali: think tanki  Ember oraz E3G i Global Energy Monitor – organizacja pozarządowa z siedzibą w San Francisco.

Transformacja globalnego sektora elektroenergetycznego nabiera tempa, a kraje coraz bardziej odchodzą od wytwarzania energii z węgla. Uznają, że węgiel jest paliwem przeszłości powiedział Leo Roberts.

W raporcie stwierdzono, że od 2015 roku anulowano łącznie odpowiednik 1175 gigawatów mocy z projektów węglowych. Czy będziemy świadkami efektu śnieżnej kuli, a za kilkudziesięcioma krajami pójdzie i ponad setka innych? 

Jeszcze pięć lat temu planowano budowę wielu nowych elektrowni węglowych, ale większość z nich została oficjalnie wstrzymana lub prawdopodobnie nigdy nie zostanie zbudowana powiedział Dave Jones, szef Ember. 

W raporcie przypisano wzmożone odchodzenie odejście od węgla kilku czynnikom: politykom rządowym, presji społecznej i zmieniającemu się rynkowi energetyki.

“Rządy mogą teraz działać z zaufaniem dla odnawialnej energii” – mówi autor raportu i dyrektor w E3G, Chris Littlecott.

Ponad połowa inwestycji węglowych na świecie jest realizowana przez Chiny. Gdyby  one zobowiązały się do zmniejszenia skali wykorzystywania węgla, problem globalnego ocieplenia realnie uległy zmniejszeniu.

Autorzy raportu wezwali też światowych przywódców do wykorzystania okazji, jaką jest zbliżająca się konferencja klimatyczna ONZ COP26. „Elektrownie [węglowe] są niezgodne z międzynarodowym porozumieniem klimatycznym z Paryża dodała współautorka raportu, dyrektor programowa w Global Energy Monitor,  Christine Shearer.

źródło: theguardian.com, ecowatch.com, fot. Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.