Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Więcej środków na leasing aut elektrycznych. BOŚ otrzymał na to już pół miliarda złotych

Więcej środków na leasing aut elektrycznych. BOŚ otrzymał na to już pół miliarda złotych

W ramach programu “Mój elektryk” firmy i osoby fizyczne mogą otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w celu zakupu auta elektrycznego. Jedną z form takiej pomocy jest dopłata do leasingu i leasingu konsumenckiego, realizowana przez Bank Ochrony Środowiska. Ostatnio instytucja ta otrzymała od rządu kolejne 100 milionów złotych na ten cel. Koszt tej edycji programu to już w sumie 800 mln złotych

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Leasing najpopularniejszą formą dopłaty do “elektryka”

W ramach programu “Mój elektryk” istnieją trzy możliwości ubiegania się o dotacje do zakupu auta elektrycznego: dla osób fizycznych, dla podmiotów innych niż osoby fizyczne oraz dopłata do leasingu i leasingu konsumenckiego, do której obsługi wyznaczony został Bank Ochrony Środowiska. Ostatnia z tych metod jest na ten moment najpopularniejsza. Zgodnie ze stanem na 1 listopada, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął od osób fizycznych 3298 wniosków o dotacje, obejmują one łączną kwotę 72 mln złotych, a więc niecałe trzy czwarte przeznaczonych na ten cel 100 mln złotych. Opcja dla podmiotów innych niż osoby fizyczne ma dwukrotnie większy budżet. W tym wariancie NFOŚiGW przyjął 1236 wniosków, składających się na kwotę zaledwie 33,37 mln złotych.

Tymczasem opcja dopłaty do leasingu otrzymała największe finansowanie ze wszystkich trzech metod. Na początku tej edycji BOŚ otrzymał na ten cel zaledwie 20 mln złotych. W marcu ubiegłego roku pula ta wzrosła do 100 mln, potem do 250 mln, a w marcu tego roku do 400 mln złotych. Teraz pora na kolejny skok – NFOŚiGW przekazał BOŚ kolejne 100 mln złotych na dopłaty do leasingów. Ten sektor programu “Mój elektryk” osiągnął więc budżet 500 mln złotych.

Ponad 9 tysięcy wniosków o dopłaty do leasingów. Budżet programu prawie się wyczerpał

W obliczu popularności tego segmentu programu “Mój elektryk” kolejne dopłaty nie powinny dziwić. Do 1 listopada o dopłaty do leasingów złożono 9157 wniosków na łączną kwotę 391,25 mln złotych. Jak więc widać, dotychczasowa kwota wkrótce mogłaby się skończyć. 

– Fakt, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już po raz trzeci w tym roku zwiększył pulę środków w ramach tzw. ścieżki leasingowej „Mojego elektryka” pokazuje, jak dużą popularnością cieszy się ten program. Nie jest to dla nas zaskoczenie. Program ten znacząco przyczynia się do realizacji kilku ważnych celów. Z jednej strony stymuluje rozwój gospodarczy i pozwala polskim firmom modernizować floty pojazdów. Z drugiej – stanowi realne wsparcie przy realizacji krajowej polityki klimatycznej. To klasyczny przykład sytuacji „win-win” – powiedział Sebastian Bodzenta, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska.

Program “Mój elektryk” trwa od 2021 roku. Od początku jego realizacji BOŚ przyjął i ocenił ponad 12,5 tysięcy wniosków o dotację. Zarząd NFOŚiGW przyznał dofinansowania do leasingu prawie 11,3 tysięcy pojazdów osobowych i dostawczych o napędzie elektrycznym. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, po polskich drogach jeździe już ponad 87,5 tys. “elektryków”, z czego ponad 45 tys. to pojazdy całkowicie elektryczne.

– Czytaj także: Bolt powołał niezależny Komitet ds. Bezpieczeństwa Mikromobilności. W składzie Polak

Źródło: gramwzielone.pl, wgospodarce.pl, mojebankowanie.pl

Fot. Canva (FOTOFORCE, Ridofranz)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.