Więcej zielonych dachów w Poznaniu. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie

Więcej zielonych dachów w Poznaniu. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie

Pod koniec ubiegłego roku, prezydent Poznania powołał specjalny zespół, który zajmie się zagadnieniem ogrodów wertykalnych i zielonych dachów. Mieszkańcy, którzy zamierzają stworzyć je na swoich domach, będą mogli liczyć na wsparcie.

Zielone dachy nie tylko dla domów jednorodzinnych

W skład zespołu ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów wchodzą miejscy radni, społecznicy i urzędnicy. Zajmą się oni przygotowaniem pilotażowego programu wsparcia finansowego dla poznaniaków, którzy zamierzają stworzyć ogrody wertykalne lub zielone dachy. Zespół opracuje także propozycję współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi, właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych. 

Zielone dachy możemy już podziwiać w biurowcu przy ul. Za Bramką. Za projekt odpowiedzialna była firma Ultra Architects. 

2 1
Biurowiec przy ul. Za Bramką, fot. Ultra Architects

Łagodniejszy klimat i bliskość natury

Zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP i przewodniczący nowo powołanego zespołu Przemysław Surdyk stwierdził, że wyzwaniem dla miast jest likwidacja wysp ciepła i zimna. Takie zjawiska są charakterystyczne dla dużych aglomeracji miejskich i wpływają negatywnie na lokalny klimat

Rozwiązaniem problemu jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych oraz zasłanianie ścian budynków, które łatwo nagrzewają się latem i szybko wychładzają zimą. Właśnie temu służyć mają ogrody wertykalne i zielone dachy. 

– Wszystkie podjęte działania mają na celu promocję zielonych ścian zewnętrznych i dachów. Zależy nam, aby powstawały one zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach wyjaśnił Przemysław Surdyk.

Korzyści płynące z ogrodów wertykalnych

Montaż ogrodów wertykalnych niesie ze sobą szereg korzyści. Należą do nich:

  • wzrost komfortu życia mieszkańców i poprawa izolacji termicznej,
  • zatrzymanie wody deszczowej w podłożu oraz warstwie roślinnej i drenującej, a także oczyszczanie jej,
  • ochrona dachów przed negatywnymi warunkami zewnętrznymi,
  • redukcja hałasu na zewnątrz i wewnątrz budynku,
  • oczyszczanie powietrza poprzez filtrowanie pyłów,
  • przetworzenie dwutlenku węgla w tlen w procesie fotosyntezy,
  • schronienie dla ptaków, motyli i owadów.

Źródło: poznan.pl

Fot.: poznan.pl, Ultra Architects

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.