1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Więcej zielonych dachów w Poznaniu. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie

zielone dachy

Więcej zielonych dachów w Poznaniu. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie

Pod koniec ubiegłego roku, prezydent Poznania powołał specjalny zespół, który zajmie się zagadnieniem ogrodów wertykalnych i zielonych dachów. Mieszkańcy, którzy zamierzają stworzyć je na swoich domach, będą mogli liczyć na wsparcie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zielone dachy nie tylko dla domów jednorodzinnych

W skład zespołu ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów wchodzą miejscy radni, społecznicy i urzędnicy. Zajmą się oni przygotowaniem pilotażowego programu wsparcia finansowego dla poznaniaków, którzy zamierzają stworzyć ogrody wertykalne lub zielone dachy. Zespół opracuje także propozycję współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi, właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych. 

Zielone dachy możemy już podziwiać w biurowcu przy ul. Za Bramką. Za projekt odpowiedzialna była firma Ultra Architects. 

2 1
Biurowiec przy ul. Za Bramką, fot. Ultra Architects

Łagodniejszy klimat i bliskość natury

Zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP i przewodniczący nowo powołanego zespołu Przemysław Surdyk stwierdził, że wyzwaniem dla miast jest likwidacja wysp ciepła i zimna. Takie zjawiska są charakterystyczne dla dużych aglomeracji miejskich i wpływają negatywnie na lokalny klimat

Rozwiązaniem problemu jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych oraz zasłanianie ścian budynków, które łatwo nagrzewają się latem i szybko wychładzają zimą. Właśnie temu służyć mają ogrody wertykalne i zielone dachy. 

– Wszystkie podjęte działania mają na celu promocję zielonych ścian zewnętrznych i dachów. Zależy nam, aby powstawały one zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach wyjaśnił Przemysław Surdyk.

Korzyści płynące z ogrodów wertykalnych

Montaż ogrodów wertykalnych niesie ze sobą szereg korzyści. Należą do nich:

  • wzrost komfortu życia mieszkańców i poprawa izolacji termicznej,
  • zatrzymanie wody deszczowej w podłożu oraz warstwie roślinnej i drenującej, a także oczyszczanie jej,
  • ochrona dachów przed negatywnymi warunkami zewnętrznymi,
  • redukcja hałasu na zewnątrz i wewnątrz budynku,
  • oczyszczanie powietrza poprzez filtrowanie pyłów,
  • przetworzenie dwutlenku węgla w tlen w procesie fotosyntezy,
  • schronienie dla ptaków, motyli i owadów.

Źródło: poznan.pl

Fot.: poznan.pl, Ultra Architects

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.