Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Brytania powinna kupować 2 GW nowych mocy OZE z wiatru rocznie

elektrownia wiatrowa

Wielka Brytania powinna kupować 2 GW nowych mocy OZE z wiatru rocznie

Jak wskazuje najnowszy raport dotyczący kondycji przemysłu wiatrowego w Wielkiej Brytanii, rząd powinien zaplanować przeprowadzenie aukcji OZE na ponad 2 GW, aby pomóc w rozwoju lokalnego łańcucha dostaw podzespołów do tych systemów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

„Brytyjski sektor wiatrowy: analiza łańcucha dostaw” to dokument stworzony przez byłego szefa Grupy McLarena – Martina Whitmarsha, dla Rady Wiatrowej Energetyki Off-shore. Raport wskazuje, że firmy rozwijające morskie systemy wiatrowe powinny publikować jasne i czytelne plany dotyczące łańcucha dostaw, aby potencjalni producenci i dostawcy wiedzieli, co i kiedy potrzebne będzie do budowy lub utrzymania instalacji.

Powinniśmy teraz intensywnie wspierać sektor off-shore i światową konkurencyjność branży, by stworzyć nowe, trwałe miejsca pracy, czy zarabiające na siebie podmioty” – czytamy w raporcie. „W kontekście tego, jak ambitne cele stawiane są teraz instalacjom wiatrowym off-shore, brytyjskie firmy musza zwiększyć zakres swojego działania i dostarczać konkurencyjne oferty kompatybilne z już istniejącymi łańcuchami dostaw”.

Raport wskazuje również, że: „firmy z Wielkiej Brytanii powinny być zachęcane do dostarczania innowacyjnych i oszczędnych rozwiązań i technologii dla tego sektora. Jeżeli może to być osiągnięte, to brytyjskie firmy, jak i cała gospodarka, mogą wiele zyskać na eksporcie elementów związanych z sektorem wiatrowym, który otwiera się właśnie na całym świecie”.

Whitmarsh współpracował nad raportem między innymi z Clarkiem MacFarlanemm – obecnym dyrektorem zarządzającym Siemens Gamesa Renewable Energy UK, a także wspomagał się ekspertami z Innogy, MHI Vestas, ScottishPower Renewables czy Offshore Renewable Energy Catapult.

Raport zaznacza, że działania rządu, w szczególności ustanowienie ambitnych celów OZE, są podstawą dla szybkiego przejścia z paliw kopalnych na źródła odnawialne. Klienci powinni być zachęcani do zakupu energii elektrycznej, która pochodzi ze źródeł niskoemisyjnych. Dodatkowo gospodarstwa domowe w przyszłości należy zaopatrzyć w magazyny energii i możliwość odprzedawania jej nadwyżek do sieci.

Przedstawiony raport podkreśla, jak ogromna jest skala okazji dla brytyjskich firm, aby stać się elementem rosnącego łańcucha dostaw technologii wiatrowych – podkreśla Benj Sykes, jeden z twórców dokumentu. – Przemysł ten i rząd podpisują właśnie dużą umowę ramową, która sprawi, że energetyka wiatrowa off-shore stanie się kręgosłupem naszego systemu energetycznego. Zgodnie z tym dokumentem do 2030 roku co najmniej jedna trzecia całej energii elektrycznej zużywanej na Wyspach pochodzić ma z morskich instalacji wiatrowych.

źródło: renews.biz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.