Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wkraczamy w epokę Jetsonów. Słowacy prezentują latający samochód – wynalazek przyszłości czy raczej przeszłości?

Wkraczamy w epokę Jetsonów. Słowacy prezentują latający samochód – wynalazek przyszłości czy raczej przeszłości?

Latający samochód może wkrótce trafić do masowej produkcji. Branża motoryzacyjna pominęła jednak bardzo istotny aspekt, ponieważ innowacyjny AirCar będzie zasilany paliwem. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

AirCar – wynalazek przyszłości? 

Słowacka firma zaprezentowała samochód, który może przekształcić się w samolot i wzbić w powietrze. Ma składane skrzydła, ogon i specjalny system rozmieszczenia spadochronów. Przejście od trybu drogowego w tryb samolotowy ma zająć niecałe 3 minuty. 

AHcctYalHU FIRUuDrhNvjsgP9t76AzZ3JZ w1E6dFrhJ50jgJx6O toQBaZI60FAZWPX AoT6Ivauio4siE7JCk1J ov0azTrqlwNWv15Vzbf5CMgbHF82UjVWzs1jmusZLIhl

Latający samochód AirCar od Klein Vision/ źródło: klein-vision.com

Wymagające testy w locie obejmowały pełny zakres manewrów w locie i wydajności oraz wykazały zdumiewającą stabilność statyczną i dynamiczną w trybie samolotutwierdzi Klein Vision.

AirCar po lotach testowych otrzymał certyfikat Słowackiego Urzędu Transportu i ma być przeznaczony do masowej produkcji. 

Nigdy więcej science fiction?

Projekt na pewno zdumiewa tych, którzy pamiętają latające samochody z animowanego serialu Jetsonowie. Twórcy wynalazku musieli być jego wielkimi fanami, ponieważ ich projekt nie odbiega od wizji przyszłości z lat 60. XX wieku. 

Chociaż AirCar wydaje się być rewolucyjnym wynalazkiem, pomija istotny aspekt współczesnej rzeczywistości – ogromne emisje gazów cieplarnianych, które generuje przemysł transportowy. 

Latający samochód wykorzystuje silnik o pojemności 1,6 litra 

Chociaż Klein Vision zapewnia, że ich wynalazek spełnia normy emisji spalin wyznaczonych przez Unię Europejską, można było spodziewać się bardziej innowacyjnego rozwiązania. AirCar ma być napędzany silnikiem o mocy 300 KM, który powinien pozwolić pojazdowi osiągnąć docelową prędkość do 200 kilometrów na godzinę. Zatankować będzie go można na każdej stacji benzynowej. 

AirCar zawodzi, zwłaszcza przy takich wynalazkach jak powietrzny jacht zasilany panelami słonecznymi czy latające, elektryczne taksówki. 

Jak długo AirCair utrzyma się w powietrzu? 

Jeżeli Klein Vision nie zmieni podejścia, raczej niedługo spadnie… Rynek elektromobilności dynamicznie rośnie, a powoduje to nie tylko podniesienie świadomości społeczeństwa na temat emisji tradycyjnego transportu, ale także zmiany wprawie. Jak chociażby ta: 

Na razie założyciel Klein Vision nie wypowiedział się na temat pracy nad ekologicznym sposobem zasilania latającego samochodu. A szkoda… 

Źródła: CNN, klein-vision.com Fot.: IMBD, klein-vision.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.