Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Władze Sri Lanki zawracają kontenery z opadami do Wielkiej Brytanii

Władze Sri Lanki zawracają kontenery z opadami do Wielkiej Brytanii

Po Chinach, Filipinach, Indonezji czy Malezji przyszedł czas na Sri Lankę. To kolejne państwo, które zawraca kontenery z odpadami. Do Sri Lanki trafiły kontenery z Wielkiej Brytanii z odpadami biologicznymi, plastikowymi, ale także z częściami ludzkich ciał. Rzecznik spraw celnych podaje, że wszczęto śledztwo w tej sprawie, ponieważ została naruszona konwencja bazylejska z 1989 roku.

Reklama

Kolejne państwo zawraca kontenery z odpadami. Rząd Sri Lanki wydał decyzję o zawróceniu 213 kontenerów do Wielkiej Brytanii. Jest to efekt przywiezienia do kraju odpadów plastikowych i biologicznych, ale także części ludzkich ciał. Grupy działaczy ochrony środowiska i mnichów buddyjskich protestowała przed siedzibą brytyjskiej ambasady. Rzecznik służb celnych Sri Lanki Sunil Jayaratne oznajmił, że w związku z zaistniałą sytuacją prowadzone jest śledztwo. Dodał, że Wielka Brytania naruszyła konwencję bazylejską z 1989 roku o kontroli transgranicznego przemieszczenia i usuwania odpadów niebezpiecznych.

Wielka Brytania sprowadza na Sri Lankę odpady od 2017 roku. Jak podaje rzecznik Agencji Ochrony Środowiska Wielkiej Brytanii, do odpowiedzialności karnej zostaną pociągnięte osoby, które przyczyniły się do nielegalnego eksportu odpadów. Rzecznik służb celnych uważa, że za tym stoi lankijski biznesmen, który jest odpowiedzialny za ich powrót do Wielkiej Brytanii.

Sri Lanka to już kolejne państwo, które odmawia transportu odpadów z państw europejskich. Z początkiem 2018 roku Chiny także nałożyły zakaz importu do swojego kraju. Do tej pory do Chin spływało około 50% światowych odpadów i ich decyzja całkowicie sparaliżowała międzynarodowy transport odpadów wynoszący milion ton rocznie. Kolejne państwa, takie jak: Filipiny, Indonezja czy Malezja, zawróciły kontenery z odpadami do Kanady, USA, Japonii, Francji i Australii w przeciągu dwóch miesięcy.

Do Polski trafiło 65 766 ton śmieci spoza Unii Europejskiej

Wychodząc naprzeciwko rosnącego kryzysu śmieciowego, w maju tego roku 180 państw zawarło porozumienie zmieniające konwencję bazylejską. Ma to usprawnić handel odpadami z tworzyw sztucznych, tak by był on bardziej przejrzysty i lepiej uregulowany prawnie. Nowe porozumienie ma zapewnić lepsze i bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska warunki transportu odpadów. Stany Zjednoczone nie ratyfikowały konwencji od 1989 roku, czyli od momentu jej powstania. Umowa ta została ratyfikowana dopiero w 2010 roku przez 170 państw, Polska dokonała tego w 1992 roku. Stany Zjednoczone wytwarzają najwięcej odpadów, bo 12% światowej produkcji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.