Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wody Polskie wchodzą w branżę OZE

Wody Polskie wchodzą w branżę OZE

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otwierają się na branżę OZE. W ten sposób szukają dodatkowych źródeł dochodu. W tej sprawie w ciągu kilku miesięcy przedsiębiorstwo ma przedstawić specjalny biznesplan.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

– W tej chwili ściągamy blisko 100 proc. należnych opłat rocznie i ta pozycja nie będzie się zwiększać. Nie mamy już zdolności do podnoszenia dochodówprzyznał prezes Wód Polskich, Przemysław DacaDlatego Wody Polskie chcą wejść na rynek odnawialnych źródeł energii i na tym zarabiać.

Ściągalność opłat za usługi wodne, pobór wody oraz odprowadzanie ścieków stanowi około 30 procent wszystkich przychodów Wód Polskich. Odpowiada to około 400 mln złotych rocznie.  

Zrobiliśmy wewnętrzne analizy, z których ewidentnie nam wyszło, że najbardziej dla nas opłacalne jest inwestowanie w zieloną energię – wodną i słoneczną. Jest to najlepszy sposób na pozyskiwanie dodatkowych środków. W ub. r. oddaliśmy nową elektrownie wodną na Świnnie Porębie. Wkrótce uruchamiamy nowoczesne turbiny elektryczne na Stopniu Wodnym w Malczycach. Mamy też zdiagnozowane ponad 800 miejsc, gdzie można zmodernizować starsze elektrownie wodne lub uruchomić nowe. Szczególną wagę przykładamy do rozwoju fotowoltaiki na obiektach hydrotechnicznychzaznaczył Daca.

Elektrownia Świnna Poręba rocznie ma wyprodukować około 10 MWh energii elektrycznej. Zaś wspomniane trzy generatory w Malczycach mają łączną moc sięgającą ponad 10,6 MW.

Profesjonalny biznesplan przygotowywany jest przez firmy zewnętrzne. Jego ukończenie to kwestia najbliższych miesięcy. Kiedy będziemy już go mieli, da nam to zielone światło i pozwoli zamknąć rozmowy z instytucjami finansowymi dotyczące współfinansowania inwestycji energetycznych. Zielona energia to jeden z priorytetów rozwoju dla naszego Gospodarstwadodał Daca.

Od początku 2018 roku Wody Polskie odpowiadają za krajowe gospodarowanie wodami i wykonują prawa właścicielskie do wód publicznych. Przejęły też po Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ściąganie opłat za usługi wodne, są także regulatorem cen wody.

Źródło: PAP, biznes.interia.pl, portalkomunalny.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.