Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wrocław na szczycie rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie

Wrocław na szczycie rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie

W poniedziałek doczekaliśmy się niechlubnego rekordu. Zgodnie z pomiarami stężenia pyłów, według rankingu IQ Air, w godzinach południowych, to właśnie Wrocław okazał się najbardziej zanieczyszczony.

BANER MOBILEB1
Reklama

W starciu z Bangladeszem

Dotychczas wydawało się, że to azjatyckie kraje rozwinięte (Indie, Chiny) bezkonkurencyjnie przodują w rankingach na najbardziej zatrute powietrze. Okazuje się jednak, że znalazły godnego rywala w postaci polskich miast. O godz. 11.00. na początku tygodnia największe stężenie pyłów zarejestrowano w Bangladeszu. Jednak stolica Dolnego Śląska wyprzedziła hinduską metropolię o godz. 13.00.

Polska państwem smogowym

Mapa Airly wyraźnie pokazuje jeszcze jedno niepokojące zjawisko. To właśnie Polska ma najmniej czyste powietrze w całej Europie! Stężenie tak bardzo przekracza normy, że zagraża naszemu zdrowiu, a nawet w skrajnych przypadkach życiu.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Przyczyną tego zjawiska są mrozy, które nawiedziły nasz kraj. Ludziom zrobiło się zimno i uruchomili ogrzewanie. Piece węglowe kopcą na potęgę i uwalniają szkodliwe związki do atmosfery. 

Mróz i głupota

Paradoksalnie śnieg i niższe temperatury w naturze oczyszczają atmosferę i poprawiają jakość powietrza. Jednak w Polsce, gdzie wymiana pieców na bardziej ekologicznie idzie żmudnie i opornie, wywołały one efekt niczym pocałunek dementorów.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Inne miasta – też źle

Wysoki wskaźnik zanieczyszczeń odnotowała też Warszawa, która uplasowała się na 7. miejscu czy też Kraków, który skończył na miejscu jedenastym. Warto jednak pamiętać, że raport jest publikowany na bazie danych z czujników w największych miastach. Nie uwzględniał na przykład Rybnika, Żywca czy Gliwic, gdzie powietrze można by swobodnie pogryźć.

Jako mieszkanka Żywca, mogę z pewnością stwierdzić, że wyłączna wina takiego stanu rzeczy to właśnie palenie w piecach. Przecież miasto to otoczone górami, w trakcie innych pór roku, pozwala odetchnąć pełną piersią. Sprzyja temu korzystne położenie geograficzne.

Opamiętajmy się!

Z jednej strony wielu ludzi skorzystało z olbrzymiego dofinansowania na fotowoltaikę, która cieszy się równie dużym zainteresowaniem. Z drugiej jednak obserwujemy ciągłe palenie śmieciami w obrzydliwych „kopciuchach”. Polska jest pełna skrajności jeśli chodzi o świadomość środowiskową. Mam nadzieję, że będzie ona coraz większa. I przestaniemy konkurować o jakość powietrza z chińskimi miastami, a na przykład ze Skandynawią.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.