Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zaczerpnij wodę z… powietrza

Zaczerpnij wodę z… powietrza

Długotrwałe susze i wywołane nimi niedobory wody to problem, z którym coraz częściej muszą mierzyć się mieszkańcy różnych części świata. W walce o dostęp do wody pitnej z pomocą przychodzą innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich są urządzenia do wytwarzania wody pitnej firmy Watergen.

BANER MOBILEB1
Reklama

Więcej wody, mniej odpadów

Watergen to izraelska firma produkująca maszyny, które wytwarzają wodę pitną z powietrza. Rozwiązanie to odpowiada na potrzeby osób dotkniętych niedoborami wody pitnej z korzyścią dla ekosystemu. Pozwala bowiem na eliminację emisyjnych łańcuchów dostaw i szkodliwych dla środowiska odpadów z tworzyw sztucznych (woda w butelkach).

Produkcja wody pitnej z wilgoci zawartej w powietrzu jest jednym z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych dostępnych obecnie rozwiązań w zakresie ekstrakcji wody, służącym do rozwiązania narastającego problemu wyczerpywania się wody pitnej na świecie – czytamy na stronie.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Woda z powietrza wydobywana jest z użyciem opatentowanej technologii wymiany ciepła GENius. Energooszczędny moduł wykorzystuje kondensację jako środek do produkcji świeżej wody. Urządzenie nie potrzebuje żadnej infrastruktury poza gniazdkiem elektrycznym. Działa całkowicie niezależnie od istniejących na danym obszarze rurociągów.

Jak dokładnie przebiega proces zobaczysz tu:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Stacjonarnie i przenośnie

W ofercie firmy jest już kilka produktów – GEN-L (wytwarza do 6000 litrów wody pitnej dziennie), GEN-M PRO (zapewnia do 900 litrów czystej wody dziennie), GEN-M1 (umożliwia wytworzenie do 220 litrów czystej wody pitnej). Każdy z nich może znaleźć zastosowanie w miejscach z utrudnionym dostępem do czystej i bezpiecznej wody, ale też w zakładach produkcyjnych, szpitalach czy szkołach.

Najnowsza propozycją jest Mobile Box, czyli przenośni generator, który zapewnia 20 litrów czystej wody dziennie. Jest lekki i można go zabrać w dowolne miejsce. Sprawdzi się u osób podróżujących camperem czy autobusem.

przenosne
Przykłady zastosowanie Mobile Box, źródło: watergen.com

Nie z gleby, a z powietrza

Dlaczego urządzenie wytwarza wodę z powietrza? Bowiem powietrze jest czystsze niż gleba. Pisaliśmy o tym w artykule przy okazji Światowego Dnia Gleb.

Co więcej, odpada konieczność pompowania wód gruntowych i obawa przed zanieczyszczeniem gleby. A jakość i smak wody przetwarzanej w tej technologii jest na wysokim poziomie.

Niedobory wody – realny problem

Regionalne niedobory wody i wpływ globalnego ocieplenia sprawiły, że rozwój systemów oczyszczania i wytwarzania wody stał się potrzebny. Uważa się, że za dziesięć lat 50% światowej populacji będzie żyło na obszarach bez dostępu do czystej, świeżej i bezpiecznej wody pitnej.

Źródło: springwise.com, watergen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.