1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zakład spalał śmieci? Inspektorzy piszą pozew do prokuratury

smog spalanie śmieci

Zakład spalał śmieci? Inspektorzy piszą pozew do prokuratury

Małopolski WIOŚ skontrolował ostatnio zakłady przemysłowe. Na 78 próbek popiołów aż w 52 stwierdzono spalanie śmieciami. Inspektorzy są nieugięci – sprawą spalania śmieci na wielką skalę w jednym z zakładów ma zająć się prokuratura. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie w 2019 r. opracował pilotażowy projekt kontroli. Polegał on na pobraniu próbek popiołu z zakładowych palenisk małej mocy. Potem próbki przekazano do identyfikacji laboratoryjnej pod kątem obecności produktów spalania odpadów w pobranej do analizy próbce. Celem było wykluczenie bądź potwierdzenie spalania odpadów w kotłowniach. 

Na 78 palenisk w zakładach w 52 stwierdzono spalanie śmieci na dużą skalę, a w 20 spalanie ich w mniejszej ilości. Brak spalania stwierdzono zaledwie w 6 przypadkach. Małopolskie zakłady wybrano do pilotażowej akcji po konsultacjach z samorządami i mieszkańcami, akcję wsparły też alarmy smogowe. Zadaniem mieszkańców było wskazanie zakładów, które ich zdaniem najbardziej „kopcą”. 

Jesteśmy nieugięci, jeśli chodzi o kontrole w terenie. Na podstawie naszych badań dostarczamy wszystkim samorządom narzędzi do walki o powietrze, współpracujemy z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla. Zachęcamy samorządy, by wdrażać te działania u siebie i badać, co wykaże, czy spalane są odpady w małych i średnich przedsiębiorstwach – mówi Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. 

Niestety obecnie wysokość mandatów bywa niższa niż sam koszt przeprowadzonych kontroli. Trzeba jednak przyznać, że GIOŚ z roku na roku kontroluje więcej przedsiębiorstw. Wysokość kar nałożonych przez WIOŚ w 2019 roku to łącznie 420 tys. zł. W 2018 roku było to 170 tys., a w 2017 – tylko 20 tys. zł.

Aż wstyd powiedzieć: to jest 500 zł kary. Dopiero potem kierujemy wniosek do sądu.

Pamiętam jak sypały się na mnie gromy z samorządów, dlaczego Ciećko tak kontroluje w Krakowie. Odpowiedź jest prosta. Bardzo nam zależy na tym, żeby mieć czym oddychać. Musimy naciskać na starostwa, by realizowały swoje obowiązki – wyjaśnia Ciećko.

GIOŚ zapowiada, że zakłady, które będą spalać śmieci na wielką skalę, czeka sprawa w sądzie. Sposobem na rozwiązanie tych problemów wydaje się odpowiednia wysokość kary. 

Właśnie przygotowujemy pozew przeciwko jednemu zakładowi z Małopolski – dodaje inspektor.

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.