Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zapłacą za jazdę quadami i crossami po lasach i terenach chronionych.

Zapłacą za jazdę quadami i crossami po lasach i terenach chronionych.

Amatorskie rajdy odbywające się najczęściej na na polach lub w lasach to praktyki, które oburzają nie tylko rolników. Chociaż nie można powiedzieć, by było to zjawisko nowe, to jest ono wyjątkowo uciążliwe wtedy, kiedy odbywa się na terenach chronionych.

BANER MOBILEB1
Reklama

W związku z nasileniem się tego zjawiska, zarówno na obszarach leśnych, jak i w granicach rezerwatów przyrody, pracownicy straży leśnej postanowili podjąć odpowiednie działania.

Strażnicy leśni, którzy działali z ramienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, w kilku miejscach rejonu przeprowadzili specjalną akcję .

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama


Działanie niezgodne z prawem

Często osoby, które decydują się na odwiedzenie terenów leśnych quadem czy też crossem mówią, że nie zdawały sobie sprawy, że w ten sposób popełniają wykroczenie. Jednak fakt organizowania amatorskich wyścigów nie dodaje takim tłumaczeniom autentyczności.

Co ważne oprócz tego, że wyścigi przyczyniają się do wyniszczania terenów, na których się odbywają, są również bardzo niebezpieczne dla tych turystów, którzy dany szlak zdecydowali się przebyć pieszo. To między innymi właśnie ich skargi przyczyniły się do przeprowadzenia szeroko zakrojonej akcji. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama


Niebezpieczny opór 

Jak się okazało niektórzy przyłapani na “gorącym uczynku” rajdowcy nie zamierzali współpracować ze strażnikami. Opór, który najczęściej przejawiał się brakiem chęci zatrzymania pojazdu prowadził do bardzo niebezpiecznych sytuacji, w  których ucierpieć mogli zarówno kontrolujący, jak i sami kontrolowani. 

Jedna z takich kontroli odbyła się na terenie Rezerwatu Doliny Rzeki Jamny. Ponieważ opisywane zachowanie jest wykroczeniem, nie obyło się bez wystawienia przez strażników odpowiednich mandatów.


Czas na zmianę 

Skala naruszeń wydaje się być dość duża, a to oznacza, że akcje takie jak ta, są niezwykle potrzebne. Przede wszystkim po to, żeby przypomnieć ludziom, że z pozoru nieszkodliwa ingerencja, jaką jest wjazd na obszar leśny, tak zwanym pojazdem silnikowym, w naszym kraju jest sankcjonowana prawnie. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.