Złap smoga w Niepołomicach

Coraz częściej w gronie osób dbających o jakość powietrza znajdują się nie tylko lokalni działacze, ale także zwykli obywatele. Pole tego typu działań społecznych nie jest małe – do walki o czyste powietrze mogą włączyć się nawet dzieci, czego przykład nie tak dawno dało miasto Kraków, rozdając w przedszkolach rośliny pochłaniające szkodliwe substancje.

Osoby chcące przyczynić się w większym stopniu do dbania o jakość powietrza powinny zacząć od swojego najbliższego otoczenia. Warto zastanowić się, czy wykorzystywany przez nas opał nie przyczynia się do powstawania smogu oraz przemyśleć możliwość termomodernizacji własnego gospodarstwa domowego – jest to bowiem najskuteczniejszy sposób walki ze smogiem. Można także rozważyć zakup domowych oczyszczaczy powietrza lub specjalnych markiz okiennych, wychwytujących szkodliwe pyły.

Warto także przekonać lokalne władze do zakupu urządzeń monitorujących stan jakości powietrza. Wiele mniejszych i większych miejscowości skorzystało z takiej możliwości, czyniąc tym samym pierwszy krok na drodze do walki z zanieczyszczonym powietrzem.

Wiele tego typu akcji przeprowadzono również w Niepołomicach. Tylko w roku ubiegłym tamtejsi mieszkańcy mogli zapoznać się m.in. ze sposobami bardziej ekonomicznego i ekologicznego palenia w piecach, a dzieci wzięły udział w cyklu warsztatów prowadzonych pod nazwą Kochasz dzieci – nie pal śmieci. Oprócz tego na terenie gminy rozpoczęła się wymiana przestarzałych kotłów; na chwilę obecną otrzymane dofinansowanie umożliwi wymianę niemal 240. „kopciuchów”.

Niepołomice zainwestowały także – we współpracy z firmą Airly – w zakup 16. urządzeń służących do mierzenia stanu jakości powietrza. Montaż czujników odbył się w styczniu ubiegłego roku, a w grudniu – po przeprowadzeniu całorocznego pomiaru i przeanalizowaniu wyników – okazało się, że przez co najmniej trzy miesiące powietrze unoszące się nad miastem było silnie zanieczyszczone.

Z tego też względu na terenie Niepołomic ruszyła kolejna akcja promująca troskę o jakość wdychanego powietrza. Złap smoga to aplikacja przeznaczona na urządzenia z systemem iOS lub Android, umożliwiająca zgłaszanie miejsc, w których dochodzi do emisji zanieczyszczeń. Wystarczy wtedy zrobić zdjęcie i podać adres, pod którym doszło do potencjalnego wykroczenia. Aplikacja dostarczy zgłoszenie do pracowników Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Straży Miejskiej, którzy zadecydują o podjęciu stosownych działań.

Użytkownicy aplikacji będą mogli dokonywać podglądów zgłoszeń oraz realnych interwencji; będą mieli także dostęp do statystyk dotyczących konkretnego obszaru.

Gmina zapewnia, że wszystkie przesłane zgłoszenia są anonimowe.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

12 nowych autobusów dla Krakowa od Volvo

Następny artykuł

SolarWorld wraca na rynek fotowoltaiki

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,